Vložte pomerančovou kůru do PET lahve a ušetřete: Správné využití kuchyňského odpadu ulehčí peněžence

Kůra z pomeranče nepatří jen do sběru nebo do bioodpadu. Naopak – můžete ji využít třeba jako čistič v domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock / Veganbaking / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pomeranč patří mezi velmi oblíbené ovoce, které si především v zimě lidé v našem podnebném pásmu dopřávají velmi často. V této době totiž tvoří alternativu k nedostatkovému a mnohdy poměrně drahému tuzemskému ovoci. Prospěšná ovšem není jen jeho dužina, ale také kůra. Ta obsahuje éterické oleje, flavonoidy, hesperidin a další antioxidanty. Tyto látky jsou zdrojem specifického aroma a lahodné chuti pomeranče, stejně jako jeho prospěšných zdravotních účinků. A pomohou vám i v domácnosti.

Jak vyrobit čistič z pomerančové kůry

V kůře je však možné najít i celou řadu citrusových kyselin, které vám mohou pomoci s běžným úklidem v domácnosti. Chcete-li vyrobit čistič z pomerančové kůry, připravte si k ruce tyto ingredience:

  • Sušenou pomerančovou kůru
  • Vodu
  • Jablečný ocet
  • Sklenici
  • Sítko
  • Nádobu na míchání

Rozemelte sušenou pomerančovou kůru na jemný prášek. Poté smíchejte 1/4 šálku tohoto pomerančového prášku s 1 šálkem vody. Přidejte 1/2 šálku jablečného octa a dobře promíchejte. Nechte dvě hodiny odstát, a poté roztok přes sítko přeceďte do sklenice. Svůj čistič můžete okamžitě použít na čištění jakýchkoli povrchů v domácnosti. A pokud chcete celý recept ještě vylepšit, pak do něj přidejte několik kapek pomerančového esenciálního oleje pro příjemnější vůni.

Jednodušší postup s čerstvou kůrou

Pokud se vám nechce kůru pracně sušit, pak ji jen nakrájejte na menší kousky a vložte do PET lahve. Tady ji zalijte octem a nechte několik dní na tmavém místě macerovat. Po přecezení získáte velmi účinný čistič. Předtím ho však musíte naředit s vodou v poměru 1:4 (vody musí být více), jinak byste si mohli čištěné plochy v domácnosti nechtěně poškodit.

Jak vyrobit čistič z kůry citrusů pro domácnost iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit osvěžovač z pomerančové kůry

Pomerančovou kůru však lze v domácnosti využít i jinak. Může například posloužit jako základ velmi účinného osvěžovače vzduchu. A jak na to? Oloupejte pomeranče a kůru zvažte. Poté ji zalijte stejným množstvím vody a přidejte špetku soli a ocet. Nechte směs vařit v hrnci bez pokličky na mírném plameni po dobu asi 10 minut, následně ji odstraňte z ohně a nechte vychladnout. Nakonec přefiltrujte směs přes sítko a nalijte ji do rozprašovače. A váš přírodní osvěžovač vzduchu je hotový.

Domácí kosmetika z pomerančové kůry

Díky obsahu mnoha cenných látek je však kůra z pomeranče vhodná i jako základ domácí kosmetiky. Vyrobíte z ní například hydratační krém. A jak na to?

  • 1 šálek drcené pomerančové kůry
  • 1/2 šálku olivového oleje
  • 1/4 šálku medu
  • 1 lžička citronové šťávy

Jednoduše smíchejte drcenou pomerančovou kůru, olivový olej, med a citronovou šťávu ve vhodném hrnci. Poté tuto směs zahřejte na mírném ohni a stále míchejte, dokud se všechny složky nespojí. Nechte vychladnout a přefiltrujte přes jemné sítko. Nakonec hydratační krém opatrně přelijte do sterilní nádoby a uchovejte v lednici až do použití.

Jaké jsou vaše tipy pro využití pomerančové kůry?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články