Chcete obohatit svou zahradu s ovocnými stromy? Zvažte výsadbu těchto rostlin kolem jejich kmenů. Tato zapomenutá technika se postará o maximální úrodu

                   

Pokud máte na zahradě ovocné stromy, měli byste uvažovat i o výsadbě rostlin kolem nich. Pokud tak učiníte, bude to pro vás mít jen samé výhody. Zvýšíte tak šanci příletu opylovačů, jako jsou včely nebo pestřenky. Dále můžete dřeviny ochránit před škůdci díky odpuzujícím vlastnostem některých druhů květin. Další výhodou je dodání zajímavého a barevného prvku do vaší zahrady.

Položte kolem stromů trávník 

Tradičním řešením pokrytí půdy okolo dřevin je založení trávníku. Výhodou je jeho nenáročnost na údržbu. Jsou ale druhy trav (např. kostřava), které mají poměrně vysoké nároky na světlo a živiny. Stín korun stromů jim tedy škodí a je možné, že tráva začne usychat. Abyste tomuto zabránili, začněte s výsadbou trávníku přibližně půl metru až metr od kmene. Prázdnou plochu můžete zaplnit např. mulčovací kůrou nebo štěpkou. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyzkoušejte tyto plazivé krásky 

Jsou rostliny, kterým stín korun stromů vyhovuje. Jde o půdopokryvné druhy plazící se po substrátu a tvořící tak krásně barevný koberec. Patří mezi ně: 

  • barvínek (brčál) menší 
  • pachysandra klasnatá 
  • zběhovec plazivý 
  • kopytník evropský. 

Některé z těchto bylin můžete využít i v kuchyni, protože z jejich sušené natě lze připravit zdravý čaj. Barvínek léčí choroby krve a podporuje srdce a oběhový systém. Zběhovec pomáhá při poruchách trávení, podporuje tvorbu žluči, posiluje látkovou výměnu a zklidňuje záněty dýchacích cest. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Měsíček chrání před škodlivými hlísticemi 

Pod vašimi ovocnými dřevinami se budou nádherně vyjímat i vybrané druhy letniček. Lichořeřišnice (kapucínka) větší odpuzuje mšice, mezi které patří významný škůdce jabloní vlnatka krvavá. Dále můžete kolem kmene vysadit aksamitník (afrikán) nebo měsíček lékařský. Ochrání kořeny stromů před škodlivým vlivem háďátek. Vyzkoušet můžete i výsadbu měsíčních jahod, které vás v létě obdaří chutnými plody.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Unsplash

Mahonie vydrží po celý rok 

Vysazení stálezelených keřů okolo kmenů vám zaručí atraktivitu zahrady po celý rok. Nejlepší volbou je mahonie cesmínolistá. Jedná se o rozložitou, 1 metr vysokou rostlinu. Pěstování tohoto keře je nenáročné, protože se mu daří v jakýchkoli podmínkách. Snáší i větší řezy a snadno se množí semeny. Každá její část (až na plod) je ale jedovatá, proto dejte pozor na pohyb malých dětí v její blízkosti. Zasadíte také okolo svých ovocných stromů některé z těchto rostlin?

Z květů měsíčku si můžete vyrobit hojivou mast. Už jste vyzkoušeli její blahodárné účinky?
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články