Zelené hnojivo je zázrakem pro každou zahradu. Do jara obnoví záhony a trvale zbaví všech škůdců a plevele

Na podzim je možné se postarat o záhony unikátní metodou, zbavíte je tak všech škůdců, virů i úporného plevele.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzimní péče o zeleninovou zahradu by se neměla omezit jen na dosbírání posledních dozrálých plodin a zakrytí záhonů vhodným mulčem. Naopak. Pokud ještě teď zasijete zelené hnojení, budete na jaře stavem své zahrady velmi příjemně překvapeni. Dokáže totiž vyřešit celou řadu problémů.

Kdy použít zelené hnojení

Dost možná to také znáte – i když svou zahradu hnojíte těmi nejlepšími prostředky, leckdy to nestačí. Půda se stává světlou a spíše písčitou než humusovitou a bez pravidelného zavlažování se rychle mění doslova v kámen. Voda se také zdržuje spíše na jejím povrchu, téměř aniž by se vsakovala do hlubokých vnitřních vrstev.

Tyto jevy jsou předzvěstí stavu vyžilé zeminy, která ztratila hlavní prvek své úrodnosti – humus. A pokud nezakročíte včas, budete vzniklý stav jen těžko napravovat. Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit a obnovit úrodnost půdy, a nejdostupnější prostředkem je jednoznačně zelené hnojení.

Výsev zeleného hnojení na podzim iZdroj fotografie: Pixabay

Jaké rostliny se hodí pro zelené hnojení

K tomuto účelu lze použít všechny rostliny, které rychle prorůstají do půdy a nasycují ji rychle se rozkládající organickou hmotou. Obvykle jde o jednoleté rostliny, které mají takový „tryskový“ růst zkrátka v povaze. Právě ony totiž vytvoří během poměrně krátké doby (2 až 4 týdny) mohutný kořenový systém a svěže zelenou nadzemní hmotu plnou živin. Posečené se tyto rostliny používají jako mulč, při zapracování do půdy pak slouží i jako zelené hnojivo.

A proč jsou vlastně tolik prospěšné? Jejich mohutný kořenový systém kypří půdu a zároveň ji obohacuje o velké množství organických živin. Kořeny rostlin vhodných pro zelené ve skutečnosti hrají roli jakéhosi jednoduchého pluhu, zlepšujícího přístup vláhy a kyslíku do půdy. Pokud je tedy vysijete ještě teď, oddřou za vás tu nejtěžší práci ještě do příchodu jara.

Výsev zeleného hnojení na podzim iZdroj fotografie: Depositphotos

Svazenka bojuje proti škůdcům i chorobám

Mezi velmi známé druhy rostlin vhodné pro zelené hnojení patří svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia). Ta se pyšní celou řadou výhod:

 • možností výsevu téměř kdykoliv (snáší i teploty pod -10 °C),
 • dobrým růstem i ve stínu,
 • nenáročností na složení půdy,
 • vysokou odolností vůči suchu,
 • okamžitým vyživením půdy ihned po požnutí,
 • obnovením půdy po předchozí výsadbě,
 • zvýšením obsahu dusíku v půdě,
 • odolností vůči škůdcům,
 • baktericidními vlastnostmi, které dezinfikují půdu
 • a fungicidním účinkem.

Zelené hnojení podle druhu zeleniny

Ovšem při výsevu zeleného hnojení můžete vzít v úvahu i to, jaké plodiny budete na záhoncích pěstovat.

 • Pro pěstování brambor, plodové zeleniny, cuket a dýní se jako předplodina a zároveň skvělé zelené hnojení hodí: žito, oves, lupina, ředkev olejná, hořčice a jetel..
 • Pro pěstování kořenové zeleniny a fazolí jsou ideální: hořčice, ředkev olejná, řepka jarní, hrách nebo snadno dostupná vikev.
Zelené hnojení & Meziplodiny: Praktické informace

Jaké máte se zeleným hnojením zkušenosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články