Z vytrhaného plevele lze udělat hnojivo, které vyživí celou zahradu

Zlikvidovaný plevel nemusíte pouze vyhazovat do popelnice. Naopak – může vám skvěle pomoci vyživit celou zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když vidíte, jak na vašem trávníku nebo zahradě roste plevel, většinou se omezíte jen na to, ho vytrhnout a vyhodit. Některé plevele však lze použít k výrobě hnojiva, které může vyživit celou vaši zahradu. Jednou z takových rostlin je pampeliška, známá také jako smetánka či Taraxacum officinale. Vyrobením hnojiva bohatého na živiny z této rostliny můžete zlepšit zdraví a vitalitu své zahrady a zároveň snížit množství odpadu.

Jak vám prospějí pampelišky

Pampelišky jsou často považovány za obtížný plevel, protože se rychle šíří a mohou rychle ovládnout trávník nebo zahradu. Tyto plevele však mají mnoho cenných vlastností, které mohou vaší zahradě prospět. Například pampelišky jsou bohaté na draslík, což je živina, která pomáhá rostlinám růst silně a zdravě. Obsahují také další důležité živiny, jako je dusík, fosfor a vápník, které jsou nezbytné pro růst rostlin.

Chcete-li vyrobit hnojivo z pampelišek, nemusíte se vůbec bát pracného procesu – naopak. Jednoduše nasbírejte velké množství pampeliškových listů a kořenů a umístěte je do velké nádoby s vodou. Směs nechte několik dní louhovat a občas promíchejte, aby se zajistilo rovnoměrné rozložení živin. Jakmile je vše hotovo, sceďte rostlinný materiál a použijte tekutinu k zalévání rostlin (obohatit ji můžete i o jedlou sodu).

Pampeliškový čaj jako hnojivo

Tento zastudena vylouhovaný pampeliškový čaj lze použít jako univerzální hnojivo pro všechny druhy rostlin, včetně zeleniny, květin a keřů. Je zvláště účinný pro rostliny, které k růstu vyžadují hodně živin, jako jsou rajčata, papriky a tykve. Čaj lze navíc použít i jako přírodní insekticid, protože pampelišky obsahují látku zvanou taraxacin, která dokáže odpuzovat hmyz a jiné škůdce.

Z vytrhaného plevele uděláte hnojivo pro celou zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Využijete i jiný plevel

Další rostlinou, kterou lze použít k výrobě hnojiva, je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Kopřiva je běžný plevel, který se často vyskytuje na polích a loukách. Stejně jako pampelišky je bohatá na živiny, jako je draslík, vápník a hořčík, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Z kopřivy lze vyrobit výživnou jíchu – a to podobný způsobem jako v případě pampelišky.

Jakmile tekutina ztmavne a rostlinný materiál se rozloží, vše sceďte a použijte zbylou tekutinu k zalévání rostlin. Kopřivová jícha je zvláště prospěšná kvetoucím rostlinám, protože pomáhá podporovat zdravý růst a sytě vybarvené květy. Může být však také použita k podpoře růstu zeleniny, jako jsou papriky a rajčata.

odplevelování záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejen, že vaše rostliny porostou silnější a zdravější, ale také přispějete k ochraně životního prostředí tím, že snížíte množství odpadu, který putuje na skládky. Takže až příště uvidíte na svém trávníku růst plevel, zvažte jeho přeměnu na hnojivo (namísto jeho o obyčejného vyhození do popelnice).

Jaká přírodní hnojiva používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články