Bříza na zahradě je podceňovaným pokladem: Užitečná je každá její část, léčivé účinky skrývá přes 1 400 let

                   

Bříza je po staletí lidovou medicínou ceněna a hojně využívána. Již staří Slované ji považovali za posvátný strom. Symbolizoval pro ně život, ženskost, plodnost a moudrost. Člověka prý také uměla ochránit před „zlými duchy“ a dodnes prý dokáže léčit nejen tělo, ale i duši. Už pouhé krátké posezení mezi břízami má lidem přinést úlevu, vnitřní rovnováhu a klid. A stranou samozřejmě nezůstávají ani pozitivní účinky na zdraví.

Které břízy rostou v zahradách

Nejčastěji se na našem území vyskytuje bříza bělokorá (Betula pendula), které se někdy říká také bříza bradavičnatá nebo bříza bílá. Ovšem ani zdaleka není sama. Společnost jí dělá sedm dalších druhů, z nichž nejčastěji se vyskytují tyto tři:

  • bříza pýřitá (Betula pubescens),
  • bříza karpatská (Betula carpatica)
  • a bříza zakrslá (Betula nana).

Nezáleží však na tom, jaký druh břízy na zahradě máte. Léčivé vlastnosti mají všechny. Sledujte spíše to, v jaké kondici váš strom je. Příliš mladé stromky by se neměly „sklízet“ ani kvůli listům, ani kvůli míze. Ty starší by naopak podobné zásahy měly snést zcela bez problémů. A na co se při použití břízy zaměřit?

Březové listy mají močopudné účinky

Asi nejčastěji používanou částí tohoto stromu jsou bezpochyby listy. Ty se uplatňují především v podobě nálevu a na naše tělo působí především močopudně, takže odstraňují přebytečnou vodu a toxiny z těla. Dokážou však také posílit imunitní systém a přispívají ke zlepšení vzhledu pleti. V takovém případě se nálev používá zevně. Uplatňuje se při ošetření akné a na záněty a podráždění pokožky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

V ní zároveň zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu, takže nabídne i anti-aging efekt. A nálev z břízy lze aplikovat i na oční obklady. Skvěle totiž redukuje tmavé kruhy pod očima a nepříjemné otoky. V neposlední řadě pak lze nálev ze sušených březových listů použít i na vlasy. Na pokožce hlavy šetrným způsobem reguluje činnost mazových žláz, čímž pomáhá předcházet maštění vlasů a vzniku neesteticky vyhlížejících lupů.

Jak připravit nálev z břízy

Jednu polévkovou velmi mladých čerstvých lístků zalijte hrnkem vroucí vody a přikryté louhujte asi 15 až 20 minut. Poté sceďte. Takto připravený nápoj pijte třikrát denně, nikdy byste však neměli užívat více než 4 až 5 polévkových lžic najednou. V zimním období, kdy nejsou mladé lístky dostupné, je pak možné použít i nálev ze sušených březových listů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na něj budete potřebovat dvě polévkové lžíce sušené bylinky. Ty zalijte v menším hrnci 500 ml vroucí vody, vařte asi 5 minut a nakonec nechte asi 15 minut odstát. Přeceďte a mírně vychladlé popínejte. Dávkování je stejné jako u nálevu z čerstvých březových listů.

Jak využít březovou šťávu

Na jaře (podle lokality od března do května) lze také využít březovou mízu, které se někdy také říká březová voda. Ta se sbírá ještě před tím, než se na stromku objeví první zelené lístky. Obsahuje celou řadu důležitých živin. Jde například o:

  • vitamín C,
  • železo,
  • kyselinu citrónovou,
  • kyselinu jablečnou,
  • třísloviny,
  • flavonoidy,
  • minerální soli,
  • draslík,
  • fosfor,
  • vápník,
  • měď,
  • vitamín B apod.

Užívaná vnitřně podporuje činnost močového a trávicího systému. Napomáhá také správnému oběhu krve, reguluje metabolismus a celkově čistí organismus (především játra a ledviny). Rovněž se pyšní protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi a stejně jako listy také posiluje imunitní systém. Medicína ji doporučuje také lidem trpícím revmatismem, ischiasem, hypertenzí a anémií.

Jak sbírat březovou vodu

Její sběr není obtížný, musí se však provádět správně. Pro začátek odlomte ze stromu malou větvičku a podívejte se, zda z ní vytéká šťáva (celý proces by měl trvat alespoň 10 sekund). Pokud je všechno v pořádku, pak do kmene vyvrtejte malý otvor, vsuňte do něj trubku a pod ni postavte nádobu, do níž bude vytékat šťáva. Po ukončení celého procesu jednoduše zakryjte díru hlínou nebo poranění zatřete protiplísňovou mastí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šťáva se užívá po skleničkách (2krát denně), a to po dobu 1 až 3 týdnů. Ale nezapomeňte, že doba její spotřeby je poměrně krátká, obvykle nepřesáhne 4 dny, a to i tehdy, je-li skladována v chladničce. Jestliže se však na něco podobného necítíte, měli byste vědět, že v obchodech se zdravou výživou je možné zakoupit již hotové březové pasterizované šťávy, které je možné skladovat mnohem déle než tu, co jste si sami nasbírali.

Kde je možné sbírat březovou mízu

Bříza je v našich podmínkách obvykle náletovou rostlinou. To však neznamená, že ji můžete libovolně poškozovat (přesně to se totiž může stát, pokud březové mízy odeberete příliš mnoho). Pokud tedy bříza nestojí na vašem pozemku, budete si muset zažádat o povolení. To lze však získat jen obtížně. A jestliže se rozhodnete sběr risknout i bez něj, riskujete tučnou pokutu kvůli porušování lesního zákona a zákona na ochranu přírody a krajiny.

Jaké zkušenosti máte s použitím březových produktů pro zdraví?

Bříza má i mnoho dalších využití. Seznamte se s těmi nejlepšími, která se vám mohou hodit třeba během pobytu v přírodě
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články