Proč a jak využít posekanou trávu na zahradě: Je to poklad zdarma pro celou řadu rostlin – nejsilnější přírodní akcelerátor

                   

Posekaná tráva nepatří do popelnice, i když ji tam někteří zahrádkáři často hážou. Obsahuje totiž celou řadu živin, které mohou vašim rostlinám po všech stránkách prospět. Posekaná tráva je totiž doslova zeleným pokladem, který může vaší zahradě svědčit v mnoha ohledech. A jak ji správně využít?

Uložení posečené trávy do kompostu

Pokud máte místo na kompostu, pak posekanou trávu jednoduše uložte tam. To platí zejména pro mokrý materiál, který lze jen obtížně uplatní kdekoliv jinde. Tráva patří do „zelené“ skupiny složek bohatých na dusík. Právě tato vrstva se stará o výrobu tepla při zrání kompostu. Do stejné skupiny patří také například zeleninový a ovocný odpad, hnůj, plevel apod. Ovšem při péči o kompost je důležité, aby se jeho vrstvy střídaly.

Pruhy mokré a měkké „zelené“ vrstvy tedy musí překrývat suché a tvrdé „hnědé“ složky bohaté na uhlík. Sem patří například sláma, spadané listí, kůra, papír atd. Tato vrstva kompost provzdušní a zajistí příliv kyslíku, což perfektně urychlí proces kompostování, a jako bonus tak svůj kompost zbavíte i případného zápachu.

Použijte trávu jako akcelerátor

Posekanou trávu je možné také velmi dobře využít jako „urychlovač“ při zrání kompostu. Musíte z ní jen připravit bylinný nálev na zalévání kompostu. Potřebovat na něj budete 5 dílů nasekané trávy, přidejte 2 díly slepičího hnoje a nakonec 20 dílů vody. Směs je nutné nechat několik dní louhovat a poté použít jako zálivku na kompost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zelené hnojivo z posekané trávy

A na podobném principu funguje i výroba organického hnojiva pro rostliny. Tráva totiž obsahuje velké množství dusíku, huminových sloučenin, draslíku a samozřejmě také železa, které pomohou stimulovat růst všech částí rostlin a tvorbu chlorofylu. Postup je podobný jako v předcházejícím případě, jen místo slepičího hnoje použijte 50 gramů droždí. Hnojivo používejte 2krát za měsíc.

Mulčování posekanou trávou

V horkém období není vhodné posekanou trávu z trávníku odstraňovat – naopak. Pokud bude na povrchu trávníku ponechána ve formě mulče, ochrání půdu před přehřátím a zabrání nadměrnému odparu vody, jenž může být jinak pro váš trávník likvidační. Je však nutné ji nasekat na opravdu malé kousky, s čímž vám ochotně pomůže jakákoliv sekačka na trávu s funkcí mulčování.

Jak využíváte posekanou trávu na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články