Využití vánočního stromku: Kdo ho má ještě doma, může ho použít jako hnojivo

Aby koupení živého zeleného stromečku nepřišlo vniveč, určitě ho neodnášejte k popelnicím – místo toho s ním pohnojte zahradu.

Využití vánočního stromku: Kdo ho má ještě doma, může ho proměnit ve hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S končícím svátečním obdobím se může zdát, že se kdysi oslavovaný vánoční stromek změnil už jen v těžkopádný a opadávající předmět, vhodný pouze k likvidaci. Než však svůj stromek odevzdáte do popelnice, zvažte, jakým způsobem může i nadále přispívat k ochraně životního prostředí. V souladu se stále populárnějším životním stylem „zero waste“ je opětovné využití vánočního stromku ve formě zahradního hnojiva nebo ochranného mulče nejen ekologické, ale také velmi praktické, jak uvádí web Rozhlas.

Přeměna na dřevěné uhlí a mulčování

Demontáž stromku je více než jen odstranění ozdob a světel. Pomocí nůžek nebo zahradnického nářadí ho totiž můžete zbavit větví a jehličí. Ty pak už jen stačí nasypat či naskládat pod kyselomilné rostliny, jimž mohou sloužit jako vynikající zdroj živin pro časné jaro. Mezi kyselomilné rostliny patří například tyto:

  • hortenzie (Hydrangea)
  • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
  • hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
  • azalka (Azalea)
  • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
  • vřesovec pleťový (Erica carnea)
  • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
  • rododendron (Rhododendron)
  • chryzantéma (Chrysanthemum)
  • vřesy (Calluna L.), například vřes obecný (Calluna vulgaris)
  • lilie (Lilium)
hnojení popelem

Dřevěný popel jako zachránce zahrad: Funguje jako hnojivo, ochrání i před škůdci

Větší větve pak můžete pomocí nůžek nebo štěpkovače nasekat na menší kousky a vytvořit tak rovnoměrný mulč pro zahradní záhony a okolí keřů. A pokud vám z vánočního stromku zbyl jen holý kmen, nezoufejte. Jednoduše ho spalte a proměňte na popel nebo dřevěné uhlí. Obojí dokáže skvěle podpořit růst kořenů. Uhlí navíc velmi dobře provzdušňuje půdu, což je pro nové výsadby nezbytné, jak informuje web NašeKrásnáZahrada. Před pálením však doporučujeme dřevo trochu vysušit, lépe pak hoří.

Pokud jste se ještě nezbavili své zelené ozdoby Vánoc, pak s tím nespěchejte – může vám totiž pohnojit celou zahradu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud jste se ještě nezbavili své zelené ozdoby Vánoc, pak s tím nespěchejte – může vám totiž pohnojit celou zahradu

Větve: Štít proti přírodním vlivům

Větve vánočního stromku mohou na vaší zahradě plnit také ochrannou funkci. Jejich rozmístěním kolem citlivých rostlin vytvoříte bariéru proti mrazu nebo intenzivnímu slunečnímu záření. Tato přirozená izolace pomáhá udržovat stabilní teplotu a zabraňuje tomu, aby stálezelené rostliny ztrácely cennou vláhu intenzivnějším dýcháním na slunci.

Pokud však chcete, aby vám vánoční stromeček vydržel doma opravdu dlouho (třeba klidně až do března), vsaďte na pravidelné zvlhčování a další triky redakce Chalupáři-Zahrádkáři.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro výživu zahrady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články