Dřevěný popel jako zachránce zahrad: Funguje jako hnojivo, ochrání i před škůdci

Dřevěný popel může být pro zahradu doslova spásou. Stačí se jen naučit ho správně používat a vaše rostliny se vám odvděčí.

hnojení popelem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popel ze dřeva je ceněným přírodním hnojivem, které obsahuje mnoho důležitých prvků, jako je například draslík, vápník, hořčík a fosfor. Ty jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin a vývoj jejich plodů. Ovšem tento pomocník má využití na zahradě mnohem širší. Pokud se naučíte, jak ho správně aplikovat, může vám prospět opravdu v mnoha směrech. Mějte však na paměti, že použití zálivky z popela může zvýšit pH půdy, takže se nedoporučuje pro rostliny, které preferují kyselé prostředí.

Použití popela při sázení

Popel můžete využít při výsadbě ovoce a bobulovin, jako jsou třešně, hrušky, jahody, maliny a další. A jak na to? Jednoduše přidejte do výsadbových otvorů nebo jam trochu popela, aby se rostliny rychleji uchytily (popel půdu provzdušní) a získaly dostatek živin pro zdravý růst. Popel je také možné přidávat do půdy při jejím rytí na jaře a na podzim. A lze ho rovněž využít k přípravě roztoku na zalévání.

Zálivka z popela je snadný a cenově dostupný způsob, jak přidat minerály a další živiny do jakéhokoliv typu půdy (nehodí se jen v případě, že na daném kousku zahrady plánujete pěstovat kyselomilné rostliny). Zde je postup, jak připravit zálivku popela:

  • Vezměte 1 šálek popela a smíchejte ho s 5 litry vody.
  • Můžete použít jakoukoliv nádobu, ale nejlépe se hodí plastové kbelíky.
  • Nechte roztok odpočinout po dobu alespoň jedné hodiny.
  • Poté zálivku přefiltrujte nebo vodu slijte, abyste oddělili pevné částice (není nutné).
Jak využít popel z krbu na maximum iZdroj fotografie: Depositphotos

Popel jako postřik

Zálivku z popela je možné také aplikovat na listy rostlin pomocí postřikovače. Tím je vyživíte, a zároveň zlepšíte jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Do postřiku se doporučuje přidat malé množství tekutého mýdla, aby se popel na listy lépe přichytil (mýdlo funguje mimo jiné i jako repelent).

Použití popela při setí semen

Roztok z popela může také pomoci rostlinám lépe vyklíčit. Pokud ho chcete připravit, smíchejte 2 polévkové lžíce popela na 1 litr vody a nechte v tomto roztoku semena namočená po dobu 4 až 6 hodin před setím.

Dřevěný popel využijete v mnoha směrech při úklidu i na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Popel může také pomoci chránit rostliny před škůdci a chorobami. Stačí si připravit kombinaci popela a mýdla. Na 10 litrů roztoku popela (viz výše) přidejte 40 gramů mýdla. Pro maximální efekt stříkejte svou zahradu tímto roztokem ráno nebo večer za oblačného, ale suchého počasí.

Které rostliny popel nesnesou

Je důležité si uvědomit, že popel ze dřeva není vhodný pro rostliny, které potřebují kyselou půdu, jako jsou jahody, borůvky, lilie, vřesy, okrasné jehličnany, brusinky, hortenzie, azalky a rododendrony. Tyto rostliny mají rády půdu s nižším pH a popel by mohl tuto rovnováhu narušit.

Jednoduché třísložkové hnojivo pro vaše rostliny (Droždí, popel a soda)

Jaké přírodní prostředky používáte při péči o svou zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články