Dejte slepicím vápník, budou pak snášet mnohem častěji

Pokud se vám někdy stalo, že jste v kurníku objevili vajíčko bez skořápky, zbystřete. Může to být známka nedostatků ve slepičím jídelníčku.

Krmení pro slepice i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Odpovídající strava je jedna z nejdůležitějších věcí, které každý chovatel musí svým zvířatům zajistit. Správná výživa je v případě slepic totiž nejen klíčovým faktorem pro zajištění pevného zdraví, ale i vysoké snášky. Nedílnou součástí takového krmení pro slepice je i vápník, bez něhož jejich organismus není schopen produkovat kvalitní vejce. Jestliže bude v jídelníčku vašich holek chybět, na každodenní nadílku domácích vajíček můžete zapomenout.

Problém jménem měkká skořápka

Takřka každý majitel slepic se s tím už někdy setkal – při sbírání vajec z kukaní objevil vajíčko, které bylo velice křehké nebo dokonce pokryté jen jakousi blankou. Občas se s tím potkávám v případě slepičích seniorek nebo naopak u prvních vajíček mladých nosnic. Pokud jste vy takovou možnost ale vyloučili, zapřemýšlejte, zda slepice mají ve stravě dostatek všech potřebných elementů. Obvyklou příčinou měkké skořápky totiž bývá chybějící vápník.

Jak obstarat vápník pro slepice

Vápník je v případě slepic důležitý nejen pro zdraví kostí a peří, ale také pro tvorbu vaječné skořápky, která se skládá až z 90 % právě z toho prvku. To z vaječných skořápek dělá zároveň skvělý doplněk slepičí stravy. Skořápky vymyji, usuším, nadrtím a přimíchám do krmné směsi nebo je vsypu do krmítka jen tak. Kromě skořápek můžete přidávat i vápenný grit nebo speciální minerální směsi. Jinak se o vápník postarala paní Milena z Chocně: „V kurníku jsem přidělala i nástavce se sépiovou kostí, aby si do ní klovaly. I slepice potřebují nějakou zábavu.“

Slepice u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Slepičí strava musí obsahovat mimo jiné vápník

Co dělat, když slepice požírají vejce

Nevyvážená strava může vyvolat i situaci, kdy slepice začnou klovat a požírat vlastní vejce, jak upozorňuje web Unian. Kvůli tenké skořápce, kterou nedostatek vápníku způsobuje, se může snadno stát, že slepice v kukani vejce rozbije, ze zvědavosti ochutná a žloutek si oblíbí natolik, že si zvykne klovat a požírat i další vejce. Tomuto zlozvyku se také rychle přiučí i její kolegyně. Kromě vápníku se můžou za problémem skrývat i chybějící bílkoviny. Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak se o jejich dostatek postarat.

Zpříjemněte slepicím zimní měsíce

Menší snáška v podzimních a zimních měsících mě nikterak netěší, ale ani neděsí. Jde o přirozený proces, kdy organismus vydává více energie na zahřátí a na tvorbu vajec mu už tolik nezbývá. Další příčiny nízké snášky jsme již popsali na webu Chalupáři-Zahrádkáři. Navíc si slepičí tělo potřebuje přirozeně odpočinout. Touto dobou můžete slepicím občas dopřát vařené brambory, do kterých přimícháte obilí a otruby, radí web TSN. Já zvyšuji i podíl kukuřice, v zimě může tvořit až čtvrtinu krmné dávky.

Co děláte pro to, aby byly vaše slepice zdravé?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články