Z koberce zmizí každá skvrna, stačí použít obyčejný saponát

Odstranění skvrn z koberce závisí na druhu skvrny a materiálu koberce. Obecně lze říci, že některé skvrny lze odstranit běžným saponátem.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koberce jsou pro mnohé oblíbenou podlahovou krytinou, která dodává atraktivní vzhled jakémukoli prostoru. Zajištění jejich dlouhé životnosti a zachování atraktivity však vyžaduje značnou péči a údržbu. Ne vždy je však třeba sahat po chemii.

Základy péče o koberce

Pro udržení perfektního stavu vašeho koberce je nezbytné pravidelné vysávání, které se obvykle doporučuje přibližně 2 až 3krát týdně. Ale co dělat, když se koberec znečistí? Při řešení skvrn na koberci je klíčová rychlá akce. Pro začátek se vyvarujte tření skvrny, protože by mohlo situaci ještě zhoršit. Místo toho navlhčete hadřík saponátem a začněte znečištění čistit od okrajů skvrny směrem ke středu. Ošetřenou oblast důkladně opláchněte a nechte ji uschnout. V případě silnějších skvrn pak můžete vyzkoušet kombinaci jedlé sody a octa.

Čistění koberce svépomocí. Rychle schne a voní svěže

Použití jedlé sody a octa na odolné skvrny

Kombinace jedlé sody a octa slouží podle webu Home-Made jako účinné řešení pro ošetření různých skvrn na koberci. Chemické složení těchto domácích produktů účinně pomáhá při odstranění různých druhů znečištění, a vás navíc nestojí prakticky nic. Zde je návod, jak je účinně použít:

  • Posypte skvrnu jedlou sodou a zajistěte, aby byla dostatečně pokryta.
  • Na jedlou sodu nalijte malé množství octa (přibližně polévkovou lžíci). Postupně přidávejte další ocet, dokud jedlá soda nezačne šumět.
  • Roztok jemně zapracujte do koberce pomocí kartáče s tuhými štětinami.
  • Nechte na skvrně působit 4 až 6 hodin nebo dokud místo zcela nezaschne.
  • Zbylou jedlou sodu důkladně vysajte. Po odstranění skvrny vyčistěte celý koberec, aby na něm nezůstaly zbytky čisticích prostředků a nedošlo k poškození vláken koberce.
Docela obyčejný saponát může být účinným prostředkem pro odstranění skvrn z koberce. Stačí jej smíchat s vodou a jemně potřít postiženou oblast.
Docela obyčejný saponát může být účinným prostředkem pro odstranění skvrn z koberce. Stačí jej smíchat s vodou a jemně potřít postiženou oblast
iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na odolné skvrny

U přetrvávajících skvrn jemně potřete postižené místo čistým hadříkem namočeným v teplé vodě smíchané s malým množstvím čisticího prostředku. V případě potřeby zvyšte koncentraci, ale vždy důkladně opláchněte, radí web WikiHow. Ovšem pokud jste si koberec polili červeným vínem, naučila mně moje babička jednodušší řešení – jednoduše ho totiž vyčistíte tím bílým. Stačí skvrnu jen polít, nechat chvíli působit a pak dočistit hadříkem. Podle typu koberce lze zvolit suchou nebo i mokrou metodu. O obou jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve.

Jak se se skvrnami na koberci vypořádáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články