Už žádná kondenzace oken: Typický zimní problém vyřeší obyčejná ponožka, stačí ji dát na parapet a naplnit neobvyklým materiálem

Rosení oken je v zimě poměrně běžným problémem. Pomoci s ním může šikovná vychytávka, která je navíc velmi levná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejlepší triky mnohdy bývají i ty nejjednodušší. A totéž platí třeba i pro případ, kdy se snažíte zabránit rosení oken v domácnosti. Jde o problém, který se k zimě mnohdy neodmyslitelně pojí. A jeho řešení není vždy tak snadné, jak byste si představovali. Ovšem pokud budete mít po ruce starou ponožku a naplníte ji vhodným materiálem, nebudou vás už drobné kapky na oknech nikdy trápit. A jak tedy celý postup uvést do praxe?

Proč se v zimě rosí okna

Jestliže se vám během zimy rosí okna ve vašich místnostech, znamená to nejspíš, že máte uvnitř příliš vysokou vzdušnou vlhkost. Ne vždy je však jednoduché se jí zbavit, protože mnohdy ani důkladné větrání nepomůže. Určitě lze doporučit nákup zvlhčovače, ovšem na rosení oken, které bývá nejobvyklejším průvodním jevem vysoké vlhkosti v místnostech, platí mnohem levnější trik.

Rosení oken zabrání ponožka

K jeho realizaci nebudete potřebovat nic složitého. Pro začátek si najděte starou ponožku. Vůbec nezáleží na tom, z jakého materiálu bude, ovšem pohlídejte si správnou velikost. Ty dětské vám nejspíš příliš dobrou službu neudělají. A pokud najdete ponožky dvě, bude celý trik fungovat ještě lépe – a nemusí být nutně stejné. Ovšem dbejte na to, aby ani jedna z nich neměla žádnou díru. Pokud takový defekt najdete, tak ho před provedením triku dobře opravte.

Ponožku však musíte také naplnit vhodným materiálem, aby celý trik skutečně fungoval. A skvěle se vám bude hodit kočkolit, ten totiž velmi efektivně pohlcuje vlhkost, která se poté nemůže kondenzovat na sklech vašich oken. A jak tedy na to? Vezměte ponožku, naplňte ji kočkolitem na jednom konci důkladně zavažte nebo třeba pojistěte gumičkou. A aby byl celý prostředek ještě o něco odolnější, můžete ji vložit do druhé ponožky

Jak zabránit rosení oken během zimy iZdroj fotografie: Unsplash

Jak používat trik s ponožkou

Nyní vám už stačí jen takto upravené ponožky rozmístit na parapety oken, která se v zimě nejčastěji rosí. Jak dlouho by měly zůstat na svém místě záleží na tom, jak vysokou vlhkost doma máte. Vyplatí se je tedy občas vzít do ruky a zkontrolovat. V každém případě si vyrobte ještě jednu sadu náhradních ponožek s kočkolitem, které na okno umístíte místo těch, které budou dočasně neschopné vykonávat svou funkci kvůli velkému množství nasáté vlhkosti.

Ty vysušte na vhodném místě – například v troubě nebo na topení. Uvidíte, že se vám problém s rosením oken už nikdy týkat nebude. To však neznamená, že byste neměli co nejdříve vyřešit jeho hlavní příčinu. Vysoká vlhkost v bytě či domě je problémem vždy. A pokud nezasáhnete včas, mohou se vám na stěnách začít tvořit plísně, kterých se budete zbavovat jen opravdu těžko.

Jaké triky používáte proti rosení oken vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články