Záchod se bude jen lesknout, s jeho čištěním pomůže tableta Aspirinu

Při čištění toalety nemusíte vždy sahat po drahé chemii – mnohdy vám mnohem lépe poslouží různé domácí prostředky. Na lesk je skvělý Aspirin.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbený Aspirin je nejen oblíbeným prostředkem proti bolestem hlavy a sezónním virózám, ale také nečekaným spojencem v boji proti žlutým skvrnám a staré zažrané špíně na toaletách. Existuje několik metod, které můžete použít.

Šumivý Aspirin odvede práci za vás

Nejjednodušší metoda spočívá v tom, že do záchodové mísy vhodíte několik tablet šumivého Aspirinu a zavřete víko. Během 10 minut většina skvrn zmizí a toaleta zůstane krásně čistá a zářivá. Mohou za to již zmíněné chemické vlastností tohoto léku, které reagují se skvrnami, rozkládají je a odstraňují z povrchu. Šumivý efekt pak napomáhá rovnoměrnému rozprostření účinných složek Aspirinu po celé ploše WC, čímž je zajištěno její důkladné vyčištění i na těch nejnepřístupnějších místech.

Boj proti rzi pomocí Aspirinu

Potýkáte se v koupelně s nepříjemnou rzí? Aspirin nabízí řešení i zde. Postup z webu AAzdraví navrhuje rozdrcení několika tablet a jejich nasypání na vlhká místa zasažená rzí. Poté je třeba 10 minut počkat, a nakonec čištěné místo jednoduše setřít vlhkým hadříkem. Většina rzi by měla zmizet. Tato metoda je obzvláště užitečná na těžko přístupných místech, kde se rez má tendenci hromadit (na silné nánosy však nechte Aspirin působit dvakrát déle).

A pokud se do takto obtížných prostor nemůžete dostat, doporučuje web iReceptář použití obyčejné vatové tyčinky určené na čištění uší. Mně se zase osvědčila tenká štětka, která se prodává na čištění opakovaně použitelných brček. Dostane se úplně všude, a přitom ji koupíte v obchodě za pár korun. Rychle se však opotřebuje, takže jich mívám v zásobě několik. Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušeli Aspirin v roli čističe dřezu nebo v podobě hnojiva pro rostliny.

Aspirin s vodou promění vánoční kaktus k nepoznání. Během dvou dnů pokvete jako nikdy předtím

Čištění odtoků pomocí Aspirinu

Aspirin si poradí i s ucpanými odtoky. Nasypáním rozdrcených tablet a následným zalitím sklenicí octa vytvoříte velmi účinný čisticí roztok, který se o všechny nečistoty během několika minut postará. Pokud po 10 minutách odtok propláchnete, uvidíte, že odtéká mnohem lépe. Ovšem pokud byl opravdu silně znečištěný, použijte k jeho dočištění ještě horkou vodu se saponátem. Chemická reakce mezi Aspirinem, octem a vroucí vodou pomáhá ucpávku rozložit a usnadňuje její finální propláchnutí.

Splachování droždí do toalety proti zápachu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete za čištěné domácnosti každý měsíc utrácet majlant, pak si vezměte k ruce osvědčené přírodní prostředky

Další použití v koupelně

Pastu z rozdrceného Aspirinu a studené vody lze použít i na skvrny od potu na oblečení. Poté, co ji necháte chvíli působit, lze tyto odolné skvrny odstranit jednoduše tak, že oblečení vyperete jako obvykle. S dalším trikem pro praní nám poradila čtenářka Danuše N. z Rýmařova. „Na mastné skvrny používám sůl – trochu je navlhčím, posypu solí a nechám přes noc odležet Pak vyperu jako obvykle. Zkuste to taky. Uvidíte, že rychle zmizí.“

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro čištění koupelny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články