Záclony budou zářit zase jako nové, do praní stačí vhodit vaječné skořápky

Vaječné skořápky ještě určitě nepatří do koše. Skrývají v sobě totiž sílu, která vám pomůže skvěle vybělit i ty nejzašlejší záclony.

Záclony budou zářit zase jako nové, do praní stačí vhodit skořápky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při hledání zářivě čistého prádla má příroda často ta nejúčinnější a nejekologičtější řešení. Tradičně se pro bělení záclon používá jedlá soda, jak píše web MagazínDoma, ale překvapivě mocný nástroj se skrývá i ve skromné vaječné skořápce.

Jak skořápky fungují na záclony

Vajíčkové skořápky, které často bezmyšlenkovitě vyhazujeme do koše, v sobě ukrývají poklad v podobě uhličitanu vápenatého – přírodního abraziva a bělicího prostředku. Když to dáte dohromady, získáte perfektní organický rozjasňovač.

Jak na bělení záclon, ponožek i košil: Aspirin v kombinaci se sodou překvapí svou účinností

Péče o prádlo s vaječnými skořápkami

Začněte tím, že nasbíráte hrst rozdrcených vaječných skořápek. Vložte je do ponožky nebo malého sáčku a pevně jej zavažte. Pak už jen tohohle malého pomocníka stačí vložit do bubnu společně s prádlem, které chcete vybělit. Během pracího cyklu se uhličitan vápenatý uvolní a vrátí tak všem textiliím jejich dokonalou bělost.

Vsadit může na kyselost

Máte doma opravdu silně zašlé záclony, na které skořápky nestačí? Web Furnio v takovém případě doporučuje ocet nebo citron. Kyselina citronová prádlo vybělí a zároveň mu propůjčí svěží vůni. Jak bonus také pomáhá odstraňovat skvrny – a to i takové, do kterých byste to neřekli. Já na to přišla úplně náhodou (a to jsem si myslela, že ten flíček od kari je už nevypratelný).

Pokud chcete, aby vaše záclony vypadaly zase jako nové, sáhněte po osvědčených domácích surovinách – vybělí je na jedničku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vaše záclony vypadaly zase jako nové, sáhněte po osvědčených domácích surovinách – vybělí je na jedničku

Namočte záclony do soli

Ovšem využít můžete i další účinné přírodní čisticí prostředky. Naše babičky třeba přísahaly na namáčení záclon ve slané vodě. Záclony naskládejte do vhodné mísy, hojně je zasypte solí a vše zalijte co nejteplejší vodou. Nechte působit přes noc a ráno vyperte jak obvykle, uvidíte, že tak bílé jste je ještě neměli,“ přibližuje používaný postup čtenářka Michaela N. Z Brna.

A co ocet, který jsme už zmiňovali výše? Ten jednoduše nalijte do přihrádky na aviváž. Plný šálek octa by měl stačit na plnou náplň prádla (a je úplně jedno, jaký použijete – jen se vyhněte tomu červenému vinnému, prádlo by zabarvil). A vyzkoušet můžete i syrové bramborové slupky, jejichž použití se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali nedávno.

Jednoduchý trik na zářivě bílé utěrky

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro bělení prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články