Slupky z brambor už nikdy nevyhodíte, kromě hnojení poslouží i pro bělení prádla

Zjistěte, jak co nejefektivněji využít tento biologický odpad, než jej příště hodíte do koše. Bramborové slupky vám pomůžou nejen na zahradě, ale i v domácnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Brambory patří mezi oblíbenou přílohu a nepostradatelnou surovinou při přípravě mnoha pokrmů. Prospěšné látky, které jsou v nich ukryté, se nachází i v jejich slupkách, díky čemuž jsou skvělými pomocníky při zahradničení i úklidu. Jak potvrzuje i internetový portál The Kitchn, rozhodně byste s jejich vyhazováním neměli spěchat. V redakci jsme se nechali inspirovat a rozhodli se některé triky vyzkoušet. Výsledek nás velmi příjemně překvapil.

Využití bramborových slupek na zahradě

Slupky brambor vám mohou být velmi užitečným pomocníkem při hnojení, protože obsahují velké množství škrobu a dalších prospěšných látek. Stačí je jen na jeden den namočit do vody. Další den nálev přeceďte a použijte k zálivce zahradních nebo i pokojových rostlin. Zejména rybíz roste po bramborové výživě jako divý, o čemž jsme již dříve psali v článku na Chalupář-Zahrádkáři.

Léčivé vlastnosti bramborových slupek

Na vlastní kůži můžete pocítit chladivé a zklidňující účinky slupek. Díky vysokému obsahu antioxidantů a dalších vitamínů působí blahodárně na pokožku spálenou sluncem nebo jinak podrážděnou. Jednoduše slupky opět namočíte do vody, a tu přilejete do koupele nebo do ní namočíte kusy látky, které použijete jako obklad na postižená místa.

bramborové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak využít bramborové slupky doma i na zahradě

Vyrobte si ze slupek koření

Jen málokdo ví, že sušené bramborové slupky po rozemletí mohou být použity také jako koření do různých pokrmů. Skvěle se hodí do polévek, omáček, ale i pečiva a zeleninových směsí, kterým dodají svou specifickou chuť. Sušit je lze použitím mikrovlnné trouby nebo na vzduchu, o čemž jsme více psali v článku Chalupář-Zahrádkáři.

Snazší úklid v domácnosti

Díky škrobu jsou tyto zbytky velmi účinnými pomocníky také při leštění kovových předmětů, které jednoduše syrovými slupkami vyčistíte a suchým hadříkem následně doleštíte. Podle webu Times of India vám může voda posloužit jako přírodní bělidlo prádla. Zkušenosti s tímto trikem potvrzuje i naše čtenářka Kateřina R. ze Slušovic: ,,Bramborové slupky nahradily jakékoliv chemické bělidlo. Prádlo mám díky nim dokonale bílé a zářivé jako nové.”

Jak využíváte doma bramborové slupky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články