Rybíz bude plodit více, na jaře ho nakopnou bramborové slupky

Aby rybíz během léta plodil opravdu hojně, je třeba mu dopřát tu správnou výživu. Pomoci mohou obyčejné bramborové slupky.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování rybízu je oblíbené mezi zahradníky po celém světě. Aby byla vaše úroda v létě velká a sladká, je důležité keře na jaře vhodně hnojit. Ovšem nemusíte hned sahat po umělých přípravcích, skvěle vám poslouží i přírodní hnojivo vyrobené z bramborových slupek. Pěstuje se rybíz červený (Ribes rubrum) i rybíz černý (Ribes nigrum). Bílý rybíz je pak odrůdou toho červeného.

Proč hnojit bramborovými slupkami

Bramborové slupky jsou bohaté na mnoho důležitých minerálů, jako je vápník, draslík, železo a mnoho dalších. Využití bramborových slupek k výrobě přírodního hnojiva je proto skvělým způsobem, jak rybízové keře podpořit. Pro výrobu hnojiva z bramborových slupek je nejprve potřeba slupky důkladně omýt a osušit. Poté je můžete nechat vyschnout na teplém místě (skvěle vám poslouží například topení nebo trouba). Po vysušení stačí hrst slupek rozdrtit a rozprostřít kolem kořenů rybízu.

Kdy hnojit rybíz slupkami z brambor

Nejlepší čas k hnojení rybízu bramborovými slupkami je na přelomu března a dubna. Tento čas je ideální, protože se rybíz nachází v klidovém stavu, a kořeny dokážou všechny živiny vstřebat a zpracovat. Pod každý keř rybízu nasypte slupky z 5–6 brambor a nechte je rozložit. Během tohoto procesu se uvolní do půdy všechny živiny, které kořenový systém rybízu jednoduše absorbuje.

Vyživení rybízu vhodnými hnojivy na jaře pomůže nastartovat jeho růst po zimě. Tím si zajistíte, že bobule na keřích budou v létě větší a šťavnatější. Použití přírodního hnojiva z bramborových slupek se navíc postará o to, že vaše rostliny nebudou vystaveny škodlivým chemikáliím, což je lepší pro vás i pro životní prostředí.

Kdy hnojit rybíz iZdroj fotografie: Depositphotos

Jen jedno hnojení někdy nestačí

Abyste své keře rybízu vyživili, ale nepředávkovali je příliš velkým množstvím živin, aplikujte toto hnojivo pouze jednou na začátku jara (a případně podle potřeby ještě ve chvíli, kdy se na větvičkách začínají vyvíjet malé zelené plody). To vám zajistí bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů. Jedna hrst bramborových slupek se o vaše keře postará více než dostatečně (a investice do toho hnojiva je navíc prakticky nulová). Nemusíte kupovat speciální směsi plné nebezpečných chemikálií. Zužitkujte bramborové slupky a šetřete peníze i životní prostředí.

Co je ještě dobré vědět

Pamatujte si, že hnojení rybízu bramborovými slupkami je pouze jedním z mnoha způsobů, jak se o něj postarat. Pokud chcete mít zdravé a plodné keře, je důležité také dbát na jejich pravidelné zalévání, správné prořezávání a eliminaci škůdců a chorob. Jedině tak se vám rybíz odmění během letní sezóny bohatou a sladkou úrodou, kterou si můžete užít sami nebo ji sdílet s rodinou a přáteli.

Jaké jsou vaše tipy při péči o rybíz?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články