Už žádné mandelinky na bramborách, odežene je postřik z jalovce

Nenechte si úrodu brambor zničit mandelinkami. Tyto žravé škůdce dokáže ze záhonu vypudit postřik z okrasného keře.

Už žádné mandelinky na bramborách i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), je nenasytný škůdce, který se rychle množí. Pokud se na vaší zahradě vyskytne, může zničit až 80 procent úrody. Když ho spatříte, na nic nečekejte a co nejdříve připravte přírodní postřik, který ho spolehlivě zažene.

Jak funguje přírodní ochrana

Některé jehličnany obsahují éterické oleje a další látky, které mají na hmyz odpuzující účinek – a na mandelinku se „zaměřuje“ právě jalovec obecný (Juniperus communis). Jak ho využít, aby působil maximálně efektivně? Chcete-li vyrobit přírodní jalovcový sprej na mandelinku, zalijte několik výhonků o délce cca 10 cm 10 litry horké vody. Nálev nechte 3 až 4 hodiny uležet, poté ho přeceďte a nastříkejte na postižené plodiny.

Pomoci mohou i kopřivy

Příprava kopřivového postřiku bude trvat trochu déle, ale funguje také skvěle. Pro jeho výrobu je vhodná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) i kopřiva žahavka (Urtica urens). A jak na to? 1 kilogram kopřivy zalijte 10 litry vody a nechte 5 dní kvasit (občas zamíchejte). Před aplikací spreje nařeďte směs vodou v poměru 1:10.

Můžete si vyrobit i octovo-hořčičnou emulzi. Smíchejte 250 gramů hořčičného prášku, 100 mililitrů octa a 100 mililitrů terpentýnu. Opravdu pečlivě dodržujte doporučená množství, jinak si brambory může nechtěně zničit. Pokud nemáte k dispozici hořčici, můžete použít také rozemleté chilli papričky. Těch vám však bude stačit pouze 150 gramů (a při manipulaci s postřikem rozhodně doporučujeme rukavice).

Mandelinka bramborová na listu iZdroj fotografie: Freepik

Pomohou i přírodní odpuzovače

Pokud nechcete používat sprej na mandelinku, existuje několik dalších metod, jak se zbavit hmyzu, který poškozuje plodiny brambor. Poblíž brambor můžete například použít jiné lidové prostředky nebo zasadit repelentní bylinky. Pomůže vám:

  • máta peprná (Mentha ×piperita) L. nebo jiné druhy
  • bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • křen selský (Armoracia rusticana či dříve Cochlearia armoracia)
  • Fazol obecný (Phaseolus vulgaris)
  • měsíček lékařský (Calendula officinalis),
  • hořčice setá (Sinapis alba) alias bělohořčice setá (Leucosinapis alba)
  • a len setý (Linum usitatissimum).
Pomůže i ruční sběr iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i ruční sběr

Mezi řádky brambor se také můžete vydat osobně a žravé brouky posbírat Mějte však na paměti, že tato metoda je pracná a její účinnost může být omezena, pokud se vám nepodaří odstranit všechny škůdce. Na druhou stranu – pokud už budete mít mandelinky nasbírané, můžete vyrobit postřik přímo z nich. Jednoduše jimi naplňte láhev a zalijte vodou.

Dobře uzavřete a na polostinném míst nechte 5 dní vylouhovat. Poté přeceďte (připravte se na opravdu silný zápach), nařeďte vodou v poměru 1:8 a aplikujte jako postřik. I když tato metoda vypadá velice bizarně, je překvapivě vysoce účinná. Jen jeden zásah však nestačí. Nezapomeňte proto své rostliny pravidelně pozorovat a při prvních známkách napadení opět okamžitě zasáhnout.

Jak proti mandelince bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články