Žádný mol se už v domácnosti neukáže, zápach octa doslova nenávidí

Nenechte si otravovat život všudypřítomnými moly. Snadno s nimi zatočíte prostřednictvím jednoho domácího pomocníka.

Žádný mol se už v domácnosti neukáže, zápach octa opravdu nenávidí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Invaze molů do našich domovů se může během chvíle změnit z drobné nepříjemnosti v naprostou noční můru. Ať už hodují na zásobách ve spíži, nebo mění váš drahocenný šatník ve švýcarský sýr, tito škůdci se množí ohromující rychlostí a zanechávají za sebou zkázu. Ale nebojte se, moudrost našich předků v kombinaci s moderní vynalézavostí vám nabízí světlo naděje.

Ocet: Vůně, kterou moli nesnáší

Ocet, zejména ten jablečný, funguje na tyto škůdce přímo skvěle, jak informuje web Deník. Smícháním stejných dílů jablečného octa a vody v rozprašovači vytvoříte silný přírodní repelent, který pak už jen stačí nastříkat dovnitř skříní, zásuvek a vlastně všude tam, kde by se tento hmyz mohl chtít usadit.

Potravinoví moli ho nesnáší: Stačí namíchat jednoduchý roztok a budou se pakovat rychlostí blesku

Díky tomu tyto prostory nejen vyčistíte, ale také na nich vytvoříte neviditelnou bariéru, kterou se tento hmyz neodváží překročit. Pamatujte si, že síla roztoku je přímo úměrná jeho účinnosti při odrazování molů. Pokud už tedy doma tyto škůdce máte, musíte ho prostě namíchat silnější,“ radí čtenářka Hana M. z Třebechovic.

Citrusové slupky a oleje

Šatní moli mají také dobře zdokumentovanou averzi vůči vůním citrusových plodů. Vsaďte proto na sáčky naplněné citronovou nebo pomerančovou kůrou. Ty ve skříních nejen odpuzují moly, ale také dodávají vašemu oblečení svěží aroma.

Moli rozhodně nejsou v domácnosti vítanými společníky. Pokud se jich však chcete zbavit, nemusíte sázet na chemii. iZdroj fotografie: Ribax / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
Moli rozhodně nejsou v domácnosti vítanými společníky. Pokud se jich však chcete zbavit, nemusíte sázet na chemii

Levandulové sáčky jako další tipy

Věřte tom nebo ne, uklidňující vůně levandule je pro šatní moly také doslova noční můrou, jak uvádí web iReceptář. Vyrobení malých sáčků naplněných sušenými levandulovými květy nebo pokapaných několika kapkami kvalitního levandulového esenciálního oleje tak může sloužit jako elegantní a zároveň velmi účinný obranný mechanismus proti těmto nežádoucím škůdcům.

A jejich výroba je opravdu jednoduchá – já v nouzi klidně tyhle aromatické pomocníky zavážu do látkového kapesníku a moli se bleskem pakují pryč. A skvěle se osvědčují také půvabné pelargonie, které s v létě starají o to, aby k vám v létě tito nepříjemní nepřátelé vůbec nepřiletěli. Chalupáři-Zahrádkáři o tom psali nedávno.

Jak na otravný hmyz v domácnosti

Jaké jsou vaše oblíbené strategie v boji proti molům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články