Pasti a postřiky proti slimákům sice mohou přinést dočasnou úlevu, ale nic nefunguje lépe než řešení příčiny problému ještě před jeho vznikem.
Podzim je nejvhodnější dobou pro hubení slimáků z jednoho důvodu – právě teď totiž tito škůdci kladou vajíčka do půdy, hromad kompostu a vlhkých zákoutí zahrady. Tato vajíčka sice zůstávají přes zimu v klidu, ale na jaře se z nich vylíhnou hladová mláďata připravená hodovat. Pokud zakročíte nyní, můžete tento životní cyklus přerušit a výrazně tak v příštím roce snížit jejich počet.
Přerušte cyklus pomocí kultivace půdy
Není nijak lehké se jich zbavit. „K životu totiž potřebují vlhkost, a to jak v půdě, tak ve vzduchu,“ píše web Dario-Cortese. „Ze svých hlenem vystlaných děr v zemi vylézají pouze tehdy, když je tma, prší nebo je opravdu vlhko. Oni i jejich vejce tu navíc mohou během období sucha schovat a přežít týdny, dokud se nevrátí vlhké podmínky.“ Na jejich likvidaci tedy musíte jít opravdu cíleně. Pomohou vám tyto strategie:
- Obraťte půdu, aby byla vajíčka slimáků vystavena mrazivému zimnímu vzduchu a predátorům.
- Tímto postupem nejen zlikvidujete slimáky, ale také připravíte zahradu na lepší jarní růst.
Proč aplikovat vápno do zahrady
„Zahradní vápno zlepšuje růst a produktivitu vápnomilných zeleninových plodin, pokud je půda přirozeně kyselá. Může být také aplikováno pro zlepšení struktury jílu a zhutněné půdy,“ píše web GardenersWorld. A my dodáváme, že také skvěle funguje na slimáky. A to hned několika způsoby:
- Zabíjí vajíčka slimáků.
- Zlepšuje stav půdy.
- Bojuje proti houbovým chorobám.
Jak ho používat? Je to snadné. Dusíkaté vápno rovnoměrně rozprostřete na čerstvě zrytou půdu kdykoli během koncem podzimu. Pro bezpečnou a účinnou aplikaci vždy dodržujte pokyny na obalu.
Vyčištění zahrady a odstranění úkrytů
A nezapomeňte ani na úklid. Slimáci milují tmavé a vlhké prostory. Podzimním úklidem zahrady se těchto útulných úkrytů zbavíte:
- Odstraňte odumřelý rostlinný materiál.
- Mulč rovnoměrně rozprostřete, abyste zabránili vytváření útočišť pro slimáky.