Staré pneumatiky rozzáří každou zahradu: Dají se využít na milion způsobů, s vnoučaty jsme za 6 hodin vytvořili nádherné jezírko

Nejefektnější nápady bývají mnohdy ty nejjednodušší. Pokud se vám doma válí staré pneumatiky, vytvořte z nich krásné jezírko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si chcete na zahradu pozvat krásné vodní prvky, nemusíte utrácet za profesionální vaničky nebo jiné formy. Pokud se vám někde ve stodole válí velké pneumatiky, které jsou stejně určeny už maximálně do sběrného dvora, použijte je jako nápaditý základ pro krásnou vodní plochu na vlastní zahradě. Vlastně hned pro tři plochy – vodní soustava totiž vypadá mnohem lépe.

Tři díry se promění v jezírka

Nejdříve na zahradě vykopejte tři díry, do kterých bude možné pneumatiky pohodlně zapustit. Snažte se, aby jejich dno bylo co nejrovnější. Následně je vysypte pískem. Pomozte si vodováhou, abyste si byli jistí, že je podklad opravdu rovný. Nyní zbývá usadit pneumatiku. Jakmile to uděláte, připravte si přímočarou pilku. Tu budete potřebovat k odříznutí horní části pneumatiky.

Připravte se ovšem na poměrně obtížný úkol – kvůli kovovým výztužím se bude pneumatika zpočátku svírat a klást odpor. Teprve později půjde práce o něco snadněji. A ještě jednu věc byste měli vědět – celou akci bude doprovázet poměrně silný zápach. Vezměte si tedy respirátor nebo jinou ochranu dýchacích cest. Totéž zopakujte u všech tří pneumatik.

Jezírko vyložte voděodolnou fólií

Nyní je třeba vyrovnat dno jezírka. Bud totiž můžete minimálně polovinu spodní části odříznout nebo doprostřed pneumatiky ještě nasypat písek a vyrovnat všechny hrboly. Pokud to totiž neuděláte, mohla by se použitá fólie tlakem vodního sloupce časem protrhnout. Teprve ve chvíli, kdy bude všechno dokonale rovné, můžete přistoupit k natažení fólie. Teoreticky vám stačí jakákoliv polyethylenová, ale pro jistotu doporučujeme zakoupit tu speciální voděodolnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky ní váš výtvor dlouho vydrží. Nyní už zbývá jen břehy jezírka zakrýt kameny a štěrkem tak, aby se ztratila jakákoli stopa po pneumatice nebo po fólii. Vyplatí se pohrát si s různou texturou štěrku a kamení, výsledný efekt bude poté mnohem lepší. Do jednoho z jezírek je vhodné také umístit provzdušňovač nebo čerpadlo. Vyhnete se tak nežádoucí stagnaci vody a jejímu zahnívání.

Co vysadit na břeh jezírka

Nakonec zbývá ještě vaši novou zahradní dekoraci osázet vhodnými rostlinami. Skvěle se hodí například netřesky, jako je netřesk střešní (Sempervivum tectorum) nebo netřeskovec výběžkatý, alias netřesk výběžkatý (Jovibarba globifera, synonymum Sempervivum globiferum). V našich podmínkách však velmi dobře roste i dekorativní netřesk horský (Sempervivum montanum L.).

Do vlhčích míst se pak skvěle hodí například vrbina penízková (Lysimachia nummularia), žábník jitrocelový (Alisma plantago–aquatica L.), rákos obecný (Phragmites), rozrazil potoční (Veronica beccabunga), sadec konopáč (Eupatorium cannabinum), šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), máta vodní (Mentha aquatica), pomněnka bahenní (Myosotis palustris, synonymum – Myosotis scorpioides), ostřice (Carex) nebo kyprej vrbice (Lythrum salicaria).

Jakým zahradním dekoracím dáváte přednost vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články