Důležité úkony na zahradě, které dělají zahradníci v březnu. Od úpravy zeleninového záhonu po péči o trávník

Březen je obdobím, kdy se toho na zahradě děje opravdu hodně. Některé práce jsou však mnohem důležitější než jiné.

i Zdroj fotografie: Chris Holifield / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Březen je prvním měsícem jara a přináší s sebou mnoho zahradnických prací, které je důležité vykonat. Tyto práce pomohou vaší zahradě vykročit do nastávající vegetační sezóny „tou správnou nohou“ a dokážou ji udržet zdravou a krásnou po celý rok. A na co tedy v březnu nezapomenout? Toto dělají zahradníci v březnu.

Čištění zahrady od loňského nepořádku

Prvním krokem k přípravě vaší zahrady na jarní sezónu musí rozhodně být odstranění všech listů, větví a dalšího odpadu, který se na ní nahromadil během zimy. Vyčistěte proto záhony od zbytků rostlin a odstraňte jakékoli uschlé květy. Tento krok vám pomůže snížit riziko výskytu chorob a škůdců v zahradě.

Hnojení záhonů před setím a výsadbou

Jaro je dobou, kdy se rostliny probouzejí ze zimního spánku a potřebují výživu. Hnojení zahrady během měsíce března je proto velmi důležité. Jedině tak budou mít vaše rostliny dostatek živin pro svůj růst. Použijte hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík, abyste podpořili zdravý růst a vývoj rostlin. Nezapomeňte, že některé druhy zeleniny je třeba vysévat velmi brzy.

Březen je pro zahradu důležitým měsícem – tohle všechno je třeba udělat iZdroj fotografie: Depositphotos

Ořezávání keřů a stromů

Březen je dobrý čas na ořezávání keřů a stromů, jsou totiž stále ještě v klidovém stavu (alespoň většina z nich), takže jim odstranění nepotřebné dřevní hmoty rozhodně neublíží. Oříznutí přebytečných větví a výhonků pomáhá zlepšit tvar rostlin a podpořit jejich zdravý růst. A které dřeviny se na jaře řezat nesmí? Jde především o tyto okrasné druhy.

  • tavolníky (Spiraea),
  • pustoryl (Philadelphus),
  • hortenzie (Hydrangea),
  • šeříky (Syringa),
  • zlatici (Forsythia),
  • vistárie (Wisteria),
  • vajgélie (Weigela),
  • magnolie (Magnolia),
  • kalina (Viburnum).

Jistá specifika má i řez vinné révy, rozhodně se vyplatí je předem nastudovat.

Příprava půdy pro pěstování

Pokud chcete, aby vaše rostliny vzkvétaly a byly zdravé, musíte mít pro ně dobře připravenou půdu. V březnu je proto vhodné vyhrabat záhony, odstranit z nich plevel a uvolnit zem. Vyplatí se i kontrola pH – přídavek vápna nebo třeba popela totiž musí proběhnout několik týdnů před tím, než na záhony vysadíte první otužilce.

Čím přírodně pohnojit zahradu

Existuje mnoho způsobů, jak pohnojit zahradu přírodními materiály. Skvělý je například kompost. Kompostování organických zbytků z domácnosti je skvělý způsob, jak vytvořit vlastní hnojivo pro zahradu. Celý proces je velmi jednoduchý, a pokud máte správný poměr uhlíku a dusíku, můžete vytvořit kvalitní hnojivo pro zahradu.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvělý je také trus zvířat, jako jsou krávy, koně, ovce a drůbež, který obsahuje hodně živin (zejména dusík, fosfor a draslík, což jsou nezbytné prvky, které rostliny potřebují k růstu). Je však důležité nejprve trus zpracovat, aby se zabránilo šíření chorob nebo nežádoucích semen. Skvělá je rovněž kávová sedlina. Ta totiž obsahuje dusík a další živiny, které podporují růst rostlin.

Jaké jsou vaše tipy pro brzkou jarní péči o zahradu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články