Pokud dostanete krásnou růži, můžete si ji snadno zasadit i na zahradu, stačí znát správný postup a trik s bramborou.
Pokud dostanete například k svátku nebo k narozeninám krásnou kytici růží, určitě vás už napadlo, zda by si tuto krásu nešlo uchovat o něco déle. Pokud ano, pak máme pro vás dobrou zprávu. Není to tak obtížné, jak by se to mohlo na první pohled zdát. Naopak. Pokud si vezmete k ruce docela obyčejnou bramboru, PET lahev a kvalitní výživný substrát, budete zcela jist slavit úspěch.
Zakořenění růže v bramboře
Řízek je nejdříve třeba správně připravit. Odstřihněte proto květ a ten uložte do menší vázy s vodou. Vydrží tu ještě dlouho. Poté seřízněte konce řízku pod úhlem 45 °a zbavte ho všech listů. Takto připravený řízek lze zasadit do brambory. Vezměte si nějakou minimálně střední velikosti, která růži poskytne dostatek vlhkosti a živin pro tvorbu nových kořenů.
Lilek brambor, zvaný někdy též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), patřící do čeledi lilkovité (Solanaceae), má k tomu ty nejlepší předpoklady. Je totiž doslova zásobárnou cenných minerálních látek (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.), které růže potřebuje pro svou výživu. A nechybí v něm ani vitamíny C, B1, B2 a PP. Do brambory je třeba pouze vyvrtat otvor, do kterého je možné růži pohodlně zapíchnout. Nic víc nebude třeba.
Příprava skleníku pro růži
Nyní vezměte velkou PET lahev a rozřízněte ji přibližně v polovině. Do spodní části nasypte substrát, vložte bramboru a zasypte ji zeminou tak, aby byla zcela zakrytá. Nyní růží mírně zalijte a přikryjte druhou polovinou PET lahve. Pokud je příliš dlouhá, jednoduše ji seřízněte tak, aby se pod poklop pohodlně vešla. Nyní už zbývá jen čekat na to, až se objeví první kořeny.
Jaké je úspěšnost zakořenění
Růže nešlechtěné, mezi které patří například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa), vám zakoření téměř jistě. Pokud jste si odebrali řízek někde na mezi, objeví se u něj kořínky za 15 až 20 dní. U šlechtěných růží, které se pěstují právě kvůli svým květům vhodným do kytic, bohužel není situace tak jednoduchá. Obvykle se u nich objeví kořeny do měsíce, může se však stát, že se celý proces jednoduše nepovede.
Jak podpořit zakořenění růží
Vyrobit si můžete také hnojivo, kterým začnete po měsíci svůj řízek růže zavlažovat. Ideální jsou k tomu slupky od brambor, které vašim mladým růžím nabídnou velké množství vitaminů B a C, vysoký obsah vápníku, a železo a draslík. To je velmi důležité, protože jde o minerály, které růže pro svůj růst nezbytně potřebují, protože v rostlinných pletivech plní řadu důležitých funkcí.
Kdy přesadit růži do zahrady
Jakmile začne řízek rašit, začnete ho postupně zvykat na okolní podmínky. Horní část PET lahve nejdříve sundávejte jen na hodinu denně a pomalu tento interval prodlužujte. Na zahradu je možné růži vysadit nejlépe na jaře po zmrzlých. Tehdy máte jistotu, že ji výkyvy počasí už nijak nepoškodí.