Ušetřete tisíce korun za zalévání květin, pomůže vám v tom obyčejná sláma

Vyzkoušejte tento geniální trik a snižte svou spotřebu vody na zahradě. Díky této metodě zalévání můžete velmi snadno výrazně ušetřit. Potřebovat budete jen slámu.

zalévání rostlin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje několik způsobů, jak si práci na zahradě usnadnit a ušetřit tím i drahocenný čas. Pokud začnete zalévat rostliny na zahradě tímto způsobem, kromě času a práce uspoříte i spoustu peněz. Jednak nebudete muset rostliny zalévat tak často, a jednak vám bude stačit mnohem menší množství vody. Zkuste také tento jednoduchý trik na své zahradě.

Zalévání je nezbytné

Aby vám rostliny prospívaly a správně rostly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. K té mimo jiné patří také pravidelné doplňování vody. Bez ní vám na zahradě téměř nic neporoste. Zvlášť v létě, kdy jsou dny delší a teploty dosahují vyšších stupňů, je pravidelná zálivka nezbytná. Důležitou roli však hraje načasování, jinak byste mohli způsobit více škody než užitku.

Jak správně zalévat

Aby všechno vaše zalévání nepřišlo vniveč a rostliny měly z dávky vody co největší přínos, měli byste si tuto činnost přesně naplánovat. Ideální je ji provádět brzy ráno, když ještě slunce není tak silné, aby listy spálilo nebo velkou část vody rychle vypařilo. Pokud se rozhodnete pro podvečer, kdy intenzita slunečního záření i teploty opět slábnou, riskujete tím, že velká vlhkost přitáhne na záhony slimáky, šneky a další škůdce.

Pomůže vám mulčování

Tato metoda využívá organické směsi k pokrytí horní vrstvy záhonu. Tím zpomalíte proces vysychání půdy a udržíte v záhonech větší vlhkost. Zabráníte také tomu, aby povrch zkrustovatěl, což by vedlo k špatnému průsaku půdy pro vodu i případná hnojiva. K tomuto účelu lze použít slámu, posekanou trávu, vyzrálý kompost nebo nadrcenou kůru stromů.

zalévání rostlin iZdroj fotografie: Piqsels

Dalším přínosem je, že použitá směs postupně do půdy uvolňuje látky, které obohacují všechny rostliny. Nespornou výhodou je, že jejich kořeny si vždy vezmou jen takové množství, jaké momentálně potřebují a nehrozí, že byste je přesytili. Některé druhy přehnojení špatně snáší a z toho šoku se pak dlouho vzpamatovávají, nebo dokonce uvadají.

Jak zalévat pomulčované záhony

Pokud jste půdu v záhonech přikryli 10 – 15 cm silnou vrstvou mulčovací směsi, se zaléváním vody to nijak nepřehánějte. Takto ošetřené záhony zalévejte méně často, ale vydatně, aby se voda vsákla do nižších vrstev. Vyhněte se také zalévání listů, to může vést ke vzniku houbových chorob nebo plísní. Nejvíce peněz ušetříte, pokud k zalévání zahrady budete sbírat a využívat dešťovou vodu.

Jak na automatické zavlažování samospádem

Jak zaléváte rostliny na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články