Nezáleží na tom, zda pěstujete rostliny výhradně uvnitř v bytě, nebo zda pečujete o choulostivé druhy na záhonech. Pokud máte ve svém portfoliu ty, které jsou náchylné na přelití a přemokření, využijte jednoduchý trik, díky němuž těmto nepříjemným stavům předejdete. Budete potřebovat jen kostky ledu a trochu trpělivosti. Zalévat tak můžete orchideje, zeleninu, mladé ovocné stromy nebo jakékoliv jiné rostliny.
Proč vlastně přemokření substrátu vadí
Všechny kořeny rostlin potřebují ke svému životu vzduch. Jistou výjimku tvoří ty, které přirozeně rostou v podmáčených půdách, ty to ovšem obvykle „řeší“ za pomoci kořenů vzdušných. Všechny ostatní druhy však musí mít k nějakému tomu vzduchu přístup. A pokud se zemina až příliš promísí s vodou, pak něco takového jednoduše není možné. Kořeny se začnou dusit, zahnívat a postupně odumírat.
Tento stav se projevuje různě. Většina rostlin začne pomalu žloutnout a je vidět už na první pohled, že nejsou v dobré kondici. Pokud tento příznak omylem zaměníme za nedostatek vody, a tedy usychání, bude na katastrofu opravdu zaděláno. Jindy se jako první začne ze substrátu šířit zápach hniloby. Samotné kořeny se pak zbarvují dohněda a odumírají. První pomocí je vyjmutí rostliny z květináče a jejich odstranění.
Zalévání ledem má své výhody
Ideální by samozřejmě bylo, pokud bychom všechny choulostivé rostliny navštěvovali s konvičkou několikrát denně nebo jim pořídili kapkovou závlahu. Leckdy je však obojí mimo naše možnosti. V takové chvíli nezbývá, než si pomoci mnohem jednodušším způsobem. Využijte toho, že voda mění své skupenství a může mít na čas i pevnou podobu. Na mysli máme samozřejmě led, který lze využít k zálivce.
Jde o to, že se voda z něj uvolňuje postupně, a nehrozí tak přemokření substrátu ani udušení citlivých kořenů některých rostlin. Led stačí jednoduše položit do zavlažovací misky nebo na substrát. Ještě lepší však bude, pokud ho do substrátu zapracujete. Bude tak odtávat ještě o něco pomaleji a vydrží vaše zelené svěřence zavlažovat mnohem déle. Jde o metodu jednoduchou a účinnou, vhodnou pro interiér i exteriér.
Pokojové rostliny nenáročné na péči
Nemáte čas ani na takovouto ledovou zálivku? Pak si pořiďte pokojovky, které nejsou v tomto ohledu nijak náročné. Skvěle vám poslouží třeba kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior), voskovka (Hoya), lopatkovec (Spathiphyllum), dracéna (Dracaena), šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), zamioculcas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) nebo starý dobrý zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum).
Máte tyto květiny doma také, nebo dáváte přednost jiným druhům?