Zásoba jarní cibulky na celý rok aneb pěstování bez potřeby použití zeminy

Vypěstovat si jarní cibulku není těžké. A zvládnete to i s minimálními zkušenostmi na parapetu – zcela bez použití zeminy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování cibule na parapetu je pro začínající zahradníky vynikajícím způsobem, jak si po celý rok užívat čerstvou cibuli. Při správné technice to zvládnete i ve vodě, bez potřeby používat jakýkoli substrát. Musíte jen dodržet ty správné kroky.

Výběr správných cibulových cibulí

Prvním krokem k pěstování cibule na parapetu je výběr správných cibulí. Vybírejte spíše menší odrůdy, případně použijte seříznuté jarní cibulky z obchodu (ještě lépe však z farmářských trhů). Budete tak mít jistotu, že vám budou velikostně na parapet vyhovovat.

Příprava cibulek na zasazení

Jakmile si vyberete cibulky, dalším krokem je připravit je na výsadbu. Vezměte cibuli a odstraňte všechny vysušené nebo uvolněné vnější vrstvy. Poté ostrým nožem proveďte čistý řez přes horní část cibule. To pomůže cibuli vyklíčit a začít růst.

Zasazení cibule do vody

Dalším krokem je zasazení cibule do vody. Naplňte sklenici vodou a nahoře ponechte asi centimetr místa. Umístěte cibuli na sklenici tak, aby spodní konec směřoval dolů. Ujistěte se, že se spodní část cibule vody pouze trochu dotýká (cibulky můžete podložit například párátky). Umístěte sklenici na slunný parapet, kde budou vaše cibule stále dostávat dostatek slunečního světla.

Jarní cibulka je velmi oblíbenou zeleninou iZdroj fotografie: Depositphotos

Výměna vody – dbejte na pravidelnost

Vodu ve sklenici je nezbytné každých pár dní vyměnit, aby se zabránilo růstu plísní a bakterií. Jednoduše vylijte starou vodu a naplňte sklenici čerstvou. Opět však dbejte na to, abyste „zasazené“ cibulky příliš nenamočili.

Péče o cibule a jak na ni

Jakmile cibule začnou rašit a růst, je nezbytné se o ni správně starat. Ujistěte se, že spodní část zůstává v kontaktu s vodou a že je voda pravidelně vyměňována. Kromě toho dbejte na to, aby vaše rostlinky dostávaly dostatek slunečního záření a nebyly vystaveny extrémním teplotám.

Sklizeň cibule a co při ní dodržet

Po několika týdnech začnou z vašich cibulí vyrůstat zelené výhonky. V tomto okamžiku můžete sklidit cibuli tak, že odstřihnete zelené výhonky nůžkami. Výhonky lze použít do salátů, sendvičů nebo jako ozdobu. Nikdy však neodstraňujte více než jednu třetinu výhonků. Díky tomu cibule dále poroste.

Jarní cibulka je velmi oblíbenou zeleninou iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě pěstovat na parapetu

U cibule však vaše snahy končit nemusí, stejným způsobem můžete pěstovat i mrkev nebo petržel. Vyberte si menší kořen a odřízněte jim asi centimetrový kus z vrcholu. Potom umístěte mrkev do nádoby s vodou tak, aby se voda dotýkala pouze její spodní části. Nezapomeňte na to, že i kořenová zelenina potřebuje světlo a měla by být vystavena minimálně šesti hodinám slunečního záření denně.

A skvěle vám poroste i jinak náročná bazalka. Odřízněte z rostliny asi 10centimetrové řízky a umístěte je do nádoby s vodou. Dále už bazalka potřebuje jen sluneční světlo. Přirůstat začne asi za týden a brzy ji můžete začít sklízet. A pokud začne žloutnout a vadnout, podívejte se na tyto užitečné tipy pro zahrádkáře.

Jaké druhy zeleniny pěstujete na parapetu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články