Zavařte si letos okurky zcela bezchybně. Pět omylů, které patrně opakujete celý život

                   

Zavařování okurek je tak trochu věda. A můžete při něm udělat více chyb, než si možná myslíte. Také před tímto procesem nakládáte okurky do vody nebo používáte tu obyčejnou z kohoutku? Prozradíme vám, proč byste s tím okamžitě měli přestat.

Jak je to vlastně s namáčením okurek před zavařováním

Děláme to už odjakživa. Obvykle se tvrdí, že je to kvůli tomu, aby se z okurek perfektně odstranily všechny nečistoty. Není tedy divu, že řada z nás tomuto procesu příliš nedá. Pokud ovšem namočíte okurky do studené vody alespoň na osm hodin, odmění se vám báječnou křupavostí a pružností po zavaření.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výběr zdravých a kvalitních plodů je důležitý

Nikdy nepoužívejte plody staré nebo s nejrůznějšími fleky a flíčky. Pro zavařování nejsou vhodné ani mladé salátové okurky, vždy používejte pouze nakladačky. A dbejte na to, aby nebyly nikde poškozené. Nakonec je také nezapomeňte roztřídit podle velikosti – všeobecně platí, že všechny okurky ve sklenici by měly mít přibližně stejnou.

Jak na sterilování sklenic v troubě

Nepoužívejte vodu z kohoutku, investujte do balené

Chlorovaná voda z kohoutku dokáže s chutí okurek divy. A to rozhodně ne v tom příjemném slova smyslu. Pokud to je tedy možné, sáhněte po té studniční, případně investujte do vody balené. Koneckonců – tolik jí do sklenic zase nepotřebujete, takže se to vyplatí.

Dejte si pozor na to, jakou použijete sůl

Ta obohacená jódem má totiž tendenci nepříjemně hořknout. A to zvláště po tepelné úpravě. Kupte tedy tu obyčejnou kamennou a použijte ji s mírou. Povolena je také speciální mořská sůl, byť si za ni budete muset v obchodech trochu připlatit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na bakterie, mohou celou snahu zcela zhatit

Před zavařováním také pečlivě vymyjte sklenice horkou vodou a nezapomeňte ani na víčka, můžete je také vložit na půl hodiny do rozpálené trouby. Teprve do takto připravených sklenic naskládejte okurky a sterilujte je. Uvidíte, že se vám vše zaručeně podaří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články