Zažloutlému parapetu je konec, všechny skvrny zničí prací prášek

Pokud potřebujete vybělit nepříjemně zažloutlé parapety, nemusíte chodit do obchodu pro drahý specializovaný čistič – pomůže i prášek.

i Zdorj fotografie: Роман Рябенко / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Plastová okna a parapety výrazně zvýšily komfort bydlení, ale udržení jejich bezvadného vzhledu vyžaduje použití účinných metod čištění. Inspirujte se různými technikami a prozkoumejte strategie, jak vymýtit skvrny a obnovit jejich bezchybný vzhled.

Na bělost platí prací prášek

V případě odolných a náročných skvrn může být řešením silný roztok zahrnující prací prostředek a bělidlo. Jeho výroba je opravdu jednoduchá.

  • Vytvořte směs pracího prostředku a bělidla, naneste ji na skvrny na okenních parapetech.
  • Nechte ji 15 minut působit, a poté ji opláchněte vodou.
  • Tato metoda je účinná i v boji proti přetrvávajícím skvrnám, jen ji občas musíte několikrát zopakovat.

Využijte sílu domácího mýdla

Na parapet naneste běžné mýdlo, nechte působit 30 minut a poté opláchněte vodou, jak radí web Babinet. Tato metoda je obzvláště užitečná při běžném čištění a odstraňování skvrn – na ty opravdu silné však platit nemusí. „Mně se na parapety osvědčilo žlučové mýdlo – stejně jako na skvrny na oblečení,“ radí čtenářka Danuše N. z Osoblahy. Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit na trik se zubní pastou a poradili také, jak na rosení oken.

8 léčivých rostlin, které bez práce vypěstujete na parapetu. Pomohou s celou řadou zdravotních neduhů

Kyselé čisticí prostředky a octový roztok

Pro řešení skvrn od rzi nebo různých černých šmouh se vyplatí sáhnout po kyselých domácích pomocnících. Ti si s nimi totiž poradí na jedničku.

  • K odstranění skvrn od rzi použijte roztok obsahující čisticí prostředky na bázi kyseliny. Následně použijte roztok obsahující chlor, abyste obnovili bělost oken nebo parapetů.
  • Pokud vše ostatní selže, uchylte se k octu, přírodnímu a silnému čisticímu prostředku. Naneste ocet na čistý měkký hadřík a použijte jej k odstranění zažloutlých skvrn z plastových povrchů. Poté jej opláchněte teplou vodou. Na tenhle postup nedal v dílně dopustit můj děda.
Mezi překvapivě účinné prostředky patří i prací prášek. iZdroj fotografie: Freepik
Mezi překvapivě účinné prostředky patří i prací prášek

Specializované čisticí utěrky a ocet

Web ProSvět zase radí použít specializované čisticí ubrousky určené speciálně pro plastové povrchy. Ty jsou už od výroby napuštěny účinnými čisticími prostředky a představují tak perfektní prostředek k odstranění nečistot a špíny z okenních parapetů – a to zcela bez námahy. A vsadit můžete i na naředěný ocet.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o zažloutlé parapety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články