Co použít a jak vyčistit plastový parapet: Zažloutlá místa vybělí zubní pasta

Aby vaše domácnost vypadala vždy perfektně uklizeně, měli byste se soustředit i na zdánlivé detaily. Třeba na zažloutlé parapety.

i Zdroj fotografie: Роман Рябенко / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Plastové parapety jsou oblíbené pro svou odolnost a cenovou výhodnost. Mají však pórovitý povrch, na kterém se mohou rychle hromadit různé skvrny a nečistoty. To může časem vést k nevzhledným zažloutlým plochám a změně barvy. Naštěstí jsem našla opravdu rychlý a jednoduchý způsob, jak obnovit jejich čistotu a bělost. Inspirovala jsem se na webu Evroplast.

Jak zbavit parapet žlutých míst

Začněte čištěním parapetu základním mýdlovým roztokem. Použijte teplou vodu a několik kapek jemného mýdla na nádobí. Otřete povrch měkkým hadříkem nebo houbičkou, abyste odstranili volné nečistoty a prach. Dále vám skvěle poslouží zubní pasta, Ta totiž obsahuje jemná abraziva, která dokáží vydrhnout skvrny a zažloutnutí, aniž by poškodila plast, jak informuje web Okna Kiev.

Budete také potřebovat malé množství jedlé sody, která funguje jako přírodní abrazivo a zvyšuje čisticí sílu zubní pasty a peroxid vodíku, který pomáhá vybělit a rozjasnit povrch plastu, zejména v případě zažloutlých míst.

Aby vaše okna vypadala stále perfektně, nesmíte s soustředit jen na skla – velmi důkladnou péči potřebují také parapety iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše okna vypadala stále perfektně, nesmíte s soustředit jen na skla – velmi důkladnou péči potřebují také parapety

Jak vyčistit plastový parapet zubní pastou

Začněte tím, že z parapetu odstraníte veškeré volné nečistoty nebo zbytky. Pomocí měkkého hadříku nebo houbičky a jemného mýdlového roztoku jej předběžně vyčistěte. V malé misce smíchejte 1 lžíci zubní pasty se 2 lžícemi jedlé sody. Pro zvýšení bělícího účinku přidejte malé množství peroxidu vodíku. „Míchejte, dokud nezískáte konzistenci podobnou pastě,“ radí paní Milena U. z Humpolce, která tento prostředek také používá. Pomocí měkkého hadříku nebo houbičky naneste směs zubní pasty na skvrny nebo zažloutlá místa na plastovém parapetu.

Krouživými pohyby jemně vetřete směs zubní pasty na postižená místa. „Vyvarujte se však přílišnému tlaku, protože určitě nechcete plast poškrábat. Mně se to už bohužel povedlo,“ dodává ještě paní Milena. Po drhnutí opláchněte parapet čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky, a nakonec ho otřete čistou suchou utěrkou. Podobný postup můžete vyzkoušet i při čištění toalety, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. Podle našich zkušeností vám skvěle pomůže speciální tlačítko pod prkénkem.

Aby vaše domácnost vypadala vždy perfektně uklizeně, měli byste se soustředit i na zdánlivé detaily iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše domácnost vypadala vždy perfektně uklizeně, měli byste se soustředit i na zdánlivé detaily

Rychlá cesta k bílému parapetu

Váš plastový parapet by nyní měl vypadat výrazně čistší a bělejší, přičemž zažloutlá místa by měla znatelně vyblednout. U odolných skvrn bude možná nutné postup opakovat nebo nechat směs zubní pasty a sody před drhnutím ještě chvíli působit.

Podle mně je tato metoda šetrná, ekologická a finančně nenáročná, takže by ji měl vyzkoušet opravdu každý. Rozlučte se s nevzhlednými skvrnami a přivítejte krásně čisté plastové parapety – uvidíte, že hned budete mít ze svých oken mnohem lepší pocit.

Jaké jsou vaše triky pro mytí oken?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články