Tlačítko pod záchodovým prkýnkem je klíčem k efektivnímu čištění, stačí ho zmáčknout

Pro rychlé a efektivní čištění toalety toho není potřeba mnoho. Naopak. Sáhnout můžete i po účinných přírodních prostředcích.

i Zdroj fotografie: Dirtyboxface / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čištění toalety je nezbytnou součástí domácí údržby, ale mnoho komerčních čistících prostředků může obsahovat dráždivé chemikálie, které jsou škodlivé pro zdraví a pro životní prostředí. Existují však přírodní pomocníci, kteří mohou být při čištění toalety stejně účinní. Po kterých sáhnout a jak si čištění ještě více usnadnit?

Sejměte prkénko a máte skoro hotovo

Při čištění toalety si pro jednou všimněte míst, která se čistí velmi obtížně – jde o místa okolo úchytů za záchodové prkénko. Pomoc je naštěstí velmi jednoduchá – postupujte tak, jako kdybyste chtěli prkénko vyměnit. Obvykle stačí vysunout závlačku nebo celý mechanismus stisknout. Čištění toalety pak bude záležitostí několika minut. A po jakých prostředcích sáhnout?

Ocet a soda jako osvědčená dvojice

Ocet a soda jsou běžné přírodní čistící prostředky, které lze použít k čištění toalety. Smíchejte 1/2 šálku sody a 1/2 šálku bílého octa. Nalijte směs do toalety tak, abyste pokryli celý její povrch, a nechte působit po dobu alespoň 30 minut. Poté toaletu očistěte WC štětkou a spláchněte.

Jak vyrobit přírodní repelent proti hmyzu iZdroj fotografie: Depositphotos

Citronová šťáva a sůl

Citronová šťáva a sůl jsou další přírodní prostředky, které mohou pomoci vyčistit toaletu. Smíchejte 1/4 šálku soli s citronovou šťávou a vytvořte tak řidší pastu. Poté tuto pastu nanesete na stěny toalety a nechte působit po dobu alespoň 30 minut. Chcete se vyhnout drhnutí? Pak vsaďte na osvědčenou kombinaci 3 surovin z kuchyně.

Přírodní mýdlo a voda

Smíchejte 1/4 šálku tekutého mýdla s 1 šálkem teplé vody. Tuto směs nalijte do toalety a nechte působit po dobu alespoň 15 minut. Ještě účinnější je ovšem borax a citronová šťáva. Jednoduše smíchejte 1/4 šálku boraxu s citronovou šťávou a vytvořte pastu. Poté tento čisticí prostředek naneste na stěny toalety a nechte působit po dobu alespoň 30 minut. Poté svou toaletu očistěte toaletní štětkou a spláchněte.

Kyselina citronová také pomůže

Kyselina citronová je další přírodní prostředek, který lze použít k čištění toalety. A jak ji aplikovat? Smíchejte 1/4 šálku kyseliny citronové s 1/4 šálku sody a tuto směs nasypte do toalety. Nechte působit alespoň 30 minut, poté očistěte jako obvykle a spláchněte.

Šikovné tlačítko na toaletě změní způsob, jakým ji můžete jednoduše vyčistit iZdroj fotografie: Depositphotos

Tea tree olej dezinfikuje

Tea tree olej je přírodní dezinfekční prostředek, který vám také může pomoci vyčistit toaletu. Přidejte 10 až 15 kapek tea tree oleje do toalety (v ideálním případě ho smíchejte s trochou vody a naneste s pomocí rozprašovače) a nechte působit po dobu alespoň 30 minut. Poté toaletu očistěte WC štětkou a dobře spláchněte.

Peroxid vodíku toaletu vybělí

Pokud chcete své toaletě dodat ještě větší bělost, zajděte si pro pomocníka do lékárny. Smíchejte 1/2 šálku peroxidu vodíku s 1/2 šálku teplé vody. Tuto směs nalijte do toalety a nechte působit alespoň 30 minut. A podobně působí i kyselina octová. Ta se rovněž používá opravdu snadno. Smíchejte 1 šálek kyseliny octové s 1 šálkem vody.

Tuto směs nalijte do toalety a nechte působit po dobu alespoň 30 minut. Poté toaletu dočistěte běžným způsobem. Tyto přírodní prostředky jsou nejen účinné při čištění toalety, ale také šetrné k životnímu prostředí a zdraví. Zkuste si je sami vyzkoušet a uvidíte, jak skvělé jsou. Na vnější části vám pak skvěle pomůže třeba pasta z mýdla a sody.

Jak se o čistotu své toalety staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články