Téměř zapomenutý, ale účinný čisticí prostředek: Pasta z mýdla a sody si poradí i s odolnou špínou

Pokud se potýkáte se zažranou špínou nebo špatně odstranitelnými skvrnami, může vám skvěle pomoci domácí čisticí pasta z mýdla a sody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá domácnost potřebuje účinné čisticí prostředky. Ne vždy je však třeba pro ně mířit do obchodu – mnohdy si vystačíte i s těmi, na které nedali dopustit naši předkové. Velmi oblíbeným tipem je třeba domácí čisticí pasta z mýdla a sody. Dokáže si totiž poradit prakticky s jakkoliv odolnými skvrnami. A jak ji připravit?

Pasta z mýdla a sody – recept

Domácí čisticí pasta z mýdla a sody je snadno připravitelná a účinná varianta čistící pasty, kterou můžete běžně pořídit v obchodech. Lze ji použít na čištění mnoha různých povrchů v domácnosti. Co budete potřebovat k přípravě?

  • mýdlo na praní (strouhané nebo tekuté formě)
  • soda bikarbona
  • pár kapek esenciálního oleje (volitelně)

Rozpusťte 2 lžíce mýdla na praní prádla ve 2 šálcích teplé vody. Pokud máte tekuté mýdlo, můžete tento krok přeskočit. Poté do roztoku přidejte asi 1 šálek sody bikarbony a promíchejte, dokud nedostanete hustou pastu. Jestliže je pasta příliš suchá, přidejte trochu vody a opakujte smíchání. Přípravu pasty si můžete usnadnit tím, že ji jednoduše promícháte mixérem nebo šlehačem.

Postarejte se o dobrou izolaci oken iZdroj fotografie: Depositphotos

Přidejte esenciální olej pro vůni

Pokud si přejete, aby váš domácí čisticí prostředek příjemně voněl, přidejte v této fázi pár kapek esenciálního oleje. Jestliže esenciální olej nemáte nebo jím jednoduše nechcete plýtvat, můžete tento krok přeskočit. Ovšem vsadíte-li na ten správný, můžete čisticí účinky pasty znásobit. Existují totiž oleje s dezinfekčními účinky. Jde například o:

  • Citronový olej
  • Tea tree olej
  • Eukalyptový olej
  • Mátový olej
  • Levandulový olej

Proč to vlastně funguje

Soda je alkalický prášek, dobře známý díky svým pozitivním vlastnostem. Používá se totiž jako čistič a odstraňovač zápachu. Mýdlo pak obsahuje složky, které pomohou odstranit i opravdu silné skvrny.

Jak pastu na čištění používat

Naneste již hotovou pastu na houbičku nebo hadřík (není třeba ji nechávat odležet) a jemně s jejich pomocí třete povrch, který chcete vyčistit. Jakmile skvrny zmizí, tak vše opláchněte vodou a otřete čistým hadříkem. Tato domácí čisticí pasta je vhodná pro čištění mnoha povrchů v domácnosti.

Domácí čisticí pasta z mýdla a sody si poradí se všemi nečistotami iZdroj fotografie: Depositphotos

Hodí se například na dřevěné nebo laminátové podlahy, obklady, dřezové baterie, vanové kouty, umyvadla a WC mísy. Ovšem problém by mohla způsobit u některý citlivých povrchů (třeba u mramoru, žuly apod.). Používání této pasty je také opravdu šetrné k životnímu prostředí a rovněž ekonomické, protože vám umožňuje vytvořit účinný čisticí prostředek z běžných domácích surovin. Rozhodně se tedy vyplatí ji zkusit.

Jaké oblíbené úklidové prostředky z domácí dílny máte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články