Hloubkové čištění toalety: Bakterie a nepříjemné pachy zmizí díky zubní pastě

Zubní pasta je nezbytnou součástí každé koupelny, ovšem použít ji lze i při péči o domácnost – třeba při úklidu toalety.

i Zdroj fotografie: NotTheDefault / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte doma zubní pastu (a vůbec při tom nezáleží na tom, o jaký druh se jedná), můžete ji použít k čištění a dezinfekci toalety. Zubní pasta obsahuje chemikálie, které mohou efektivně odstranit nečistoty a zároveň provonět prostor. Její použití je přitom velmi jednoduché.

Připravte si potřebné věci

Pro tento postup budete potřebovat zubní pastu, toaletní štětku, vodu a misku. Pokud možno také použijte rukavice, abyste se chránili před nečistotami a chemikáliemi.

Naneste zubní pastu na štětku

Vezměte štětku a naneste na ni dostatečné množství zubní pasty (nebo si vyrobte univerzální pastu z mýdla a sody). Množství závisí na velikosti vaší toalety a množství nečistot, které se na ní nacházejí.

Naneste pastu na toaletu

Poté, co máte hotovo, rozprostřete zubní pastu rovnoměrně na vnitřek toalety. Zaměřte se na oblast pod okrajem, kde se shromažďuje většina nečistot, a kde se vytváří zápach.

Zubní pasta je skvělým pomocníkem i při péči o toaletu iZdroj fotografie: Depositphotos

Počkejte alespoň 15 minut

Než začnete toaletu čistit, nechte pastu působit alespoň 15 minut. Díky tomuto kroku získá čas na to, aby se dostala na všechna místa a odstranila nečistoty.

Použijte štětku na toaletu

Po uplynutí 15 minut vezměte štětku a použijte ji k čištění toalety. Dbejte na to, abyste se zaměřili na všechny oblasti a odstranili nečistoty. Když jste hotovi s čištěním, opláchněte toaletu čistou vodou a důkladně ji osušte. Tento postup můžete opakovat jednou týdně, aby byla vaše toaleta vždy svěží a čistá. A stačit vám bude ta úplně nejlevnější pasta z drogerie. Tu navíc použijete třeba i jako pomocníka na zahradě, její koupě tak rozhodně nebude zbytečná.

Jak toaletu navíc provonět

Pokud chcete toaletu provonět, můžete použít několik kapek éterického oleje nebo citronové šťávy. Stačí je nakapat na toaletní papír a umístit do misky (tu položte třeba na splachovací nádržku). Tímto způsobem toaleta získá příjemnou vůni, která dlouho vydrží.

Zubní pasta je skvělým pomocníkem i při péči o toaletu iZdroj fotografie: Depositphotos

Na odolné skvrny pomůže kyselina citronová

Vyčištění toalety ovšem může být v některých případech složitější, než se zdá – a to zejména ve chvíli, kdy se snažíte odstranit odolné skvrny, které se nechtějí pustit. Na ně doporučujeme použít kyselinu citronovou. Do nádoby s vodou přidejte 2 až 3 lžíce kyseliny citronové a dobře promíchejte. Do připraveného roztoku namočte štětku a následně důkladně vyčistěte odolné skvrny na toaletě. Nechte roztok kyseliny citronové působit po dobu alespoň 30 minut.

Po uplynutí 30 minut použijte kartáč na toaletu a opět vše důkladně vyčistěte. Nakonec opláchněte toaletu vodou a případně použijte dezinfekční prostředky, které vám pomohou zbavit se bakterií a nepříjemného zápachu. Po opláchnutí otřete vnější části toalety suchým hadrem nebo utěrkou. Jde o účinný a přirozený způsob, jak odstranit odolné skvrny na toaletě a jako bonus ji zbavit i bakterií a příjemně ji provonět.

Jaké triky používáte při úklidu toalety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články