Nevyhazujte zbytky mléka, z jeho účinků budou těžit zahradní rostliny

I pár kapek mléka může vaší zahradě skvěle pomoci. Pokud se tedy chystáte vyhodit to prošlé, ještě si to opravdu dobře rozmyslete.

Jak hnojit cukety v srpnu, aby rostly až do pozdního podzimu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mléko tvoří nedílnou součást evropské gastronomie. Někteří lidé ho považují za kulinářské potěšení a jiní se mu z různých důvodů vyhýbají. Málokdo však ví, že mléko lze využít zcela jinak – nejen k pití, ale také k péči o zahradní rostliny. Musíte se jen seznámit s tím, jak jim může co nejlépe prospět.

Proč používat mléko na zahradě

Mléko může sloužit jako přírodní hnojivo pro vaše rostliny a jako bonus nabízí i několik výhod. Obsahuje totiž značné množství vápníku, důležité živiny, která podporuje růst rostlin. Kromě toho mohou cukry v něm obsažené zlepšit celkový zdravotní stav a produktivitu vašich plodin. Využitím mléka na zahradě je také možné nahradit mnohé nákladné přípravky určené k péči o rostliny.

Tipy na aplikaci mléka

Mléko působí díky obsahu vápníku jako hnojivo bohaté na živiny. Je prospěšné zejména pro rostliny v květináčích a zeleninu. Bohatě vám postačí jeho aplikace jednou měsíčně – tak se budete moci těšit z bujnějšího růstu listů i z bohatější úrody. Hnojivo připravíte jednoduše tak, že mléko zředíte vodou a roztokem zalijete rostliny. Ideální poměr představuje 100 ml mléka na jeden litr vody. Tuto metodu si obzvláště oblíbila rajčata, fíkusy, aloe vera a okurky hadovky, ale využít ji můžete opravdu na celé zahradě.

Jak využít zbytky mléka na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem mléko vám může pomoci i při ochraně proti škůdcům a chorobám: jednoduše si pro ošetření své zahrady připravte postřik smícháním mléka a vody v poměru 1:3 a aplikujte jej na rostliny každých 10 dní. Tento přírodní prostředek působí na nejrůznější hmyz jako repelent a jak bonus brání šíření plísni i virových chorob.

Postarejte se o své nářadí

Mléko může nahradit i nejrůznější chemikálie. Nůžky, lopatky a další zahradní vybavení stačí do mléka jen namočit a nechat odležet 20 až 30 minut. Poté vše jen osušte a máte hotovo. Tato jednoduchá metoda pomáhá udržovat nářadí čisté a v dobrém stavu.

Jak využít zbytky mléka na zahradě iZdroj fotografie: Pixabay

Hodí se i do kompostu

Mléko můžete nalít i přímo do kompostu nebo do zeminy na záhonku. Tuky a vápník v něm obsažené obohacují půdu a dodávají jí základní živiny pro růst rostlin. A pomůže i proti plevelům. Stačí ho smíchat s melasou a vše aplikovat jako postřik na plevel za slunečného a horkého dne. Zvýšený obsah cukru plevel účinně spálí a zničí, takže vás už nikdy nebude obtěžovat.

Okurkám ještě lépe pomůže syrovátka

Ale vyhazovat se nevyplatí ani zbytky syrovátky – skvěle se totiž hodí na okurky. Je totiž velmi bohatá na dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky, které okurky potřebují pro svůj optimální růst a vývoj. Tyto živiny přispívají ke zdravému olistění, silnému kořenovému systému a bohaté produkci plodů. Jednoduše ji nařeďte v poměru 1:1 a aplikuje jako zálivku anebo jako postřik (zaměřte se přitom především na spodní stranu listů, kde okurky vstřebávají živiny nejefektivněji). Opakujte každých 14 dní.

Jak se o své okurky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články