Cesta k chutným a šťavnatým rajčatům může být opravdu jednoduchá. Skvěle vám poslouží například oblíbená kyselina.
Pěstování šťavnatých rajčat, která doslova hýří barvou i chutí, je snem mnoha zahrádkářů a kulinářských nadšenců. Se správnými znalostmi a několika cílenými postupy ovšem může být dosažení tohoto cíle jednodušší, než se zdá, jak píše web ZOOVega.
Kyselina jantarová jako životabudič
Možná to nevíte, ale každá dobře zásobená lékárna vám prodá perfektní prostředek pro péči o rajčata – a to za pár desetikorun. Nikdo ho totiž skoro nezná. Jde o kyselinu jantarovou, která u nás bývá k dostání zejména v tabletách. Funguje jako perfektní booster, který posiluje obranyschopnost rostlin i jejich buněčné stěny. Jak ji použít?
Bude vám stačit jedna nadrcená tableta na 10 litrů vody. Vše dobře promíchejte a poté pomocí postřikovače rovnoměrně naneste roztok na listy rajčat (a zajistěte co nejrovnoměrnější pokrytí všech zelených částí). Aplikaci provádějte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste zabránili spálení listů a maximalizovali absorpci živin. Jednou za týden to podle mých zkušeností bohatě stačí. A potvrzuje to i web DesateroTváříOsobnosti.
Techniky opylování rajčat
Zapomínat byste však neměli ani na zajištění účinného opylení, které může také velmi výrazně zlepšit nasazení a kvalitu plodů. Zde je několik tipů, jak vše zlepšit.
- Podpořte přirozené opylovače: Přilákejte včely a další opylující hmyz výsadbou květin v okolí nebo minimalizací používání pesticidů.
- Ruční opylování: Jemně zatřeste kvetoucími větvemi nebo použijte elektrický kartáček, abyste rozvibrovali květy a napodobili činnost přirozených opylovačů.
Další tipy pro výživu: Aspirin
Kromě kyseliny jantarové mohou zdraví a produktivitu rajčat podpořit i další látky. Třeba Aspirin rozpuštěný ve vodě a nastříkaný na listy svým složením napodobuje přirozený rostlinný hormon, který posiluje imunitní systém rostlin. To jim pomáhá v boji proti chorobám a podporuje jejich celkové zdraví. A pomoci vám může i směs jablečného octa a humátu draselného, kterou už Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušeli.