Jak na obří cukety: Hnojivo z popela a jódu pomůže jedna báseň

Aby vám cukety plodily ještě opravdu dlouho, nezapomeňte je zásobit těmi správnými živinami. Pomůže vám jód a popel.

Zkraťte si cestu k obřím cuketám: Pomůže hnojivo z popela či jódu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Cuketa, vědecky známá jako Cucurbita pepo, je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných druhů zeleniny. Její všestrannost, snadné pěstování a prodloužená doba sklizně z ní činí základ mnoha domácích zahrad. Při správné péči a výživě mohou rostliny cukety prosperovat a poskytovat bohatou úrodu až do pozdního podzimu. Musíte je však správně vyživit, perfektní metodou je například použití směsi mléka a jódu jako hnojiva.

Proč je cuketa tak oblíbená

Rostliny cukety jsou známé svou odolností a přizpůsobivostí, což z nich činí ideální volbu pro zkušené i začínající zahrádkáře. Jsou plodnými rostlinami a není neobvyklé, že se sklízejí až do konce září nebo i později, i když se začíná ochlazovat. Schopnost rostliny odolávat různým povětrnostním podmínkám a pokračovat v kvetení a tvorbě plodů až do pozdní sezóny svědčí podle webu ZelenáKvětinka o její odolnosti.

Proč je třeba hnojit cukety

Pro udržení prosperující cuketové zahrady s bohatou úrodou je nezbytná správná výživa. Stejně jako každý jiný živý organismus potřebují rostliny pro svůj růst, vývoj a reprodukci základní živiny. Dodáním správných živin ve správný čas můžete výrazně zlepšit jejich zdraví a produktivitu, jak informuje web Zahrada.

Bílé skvrny na listech cukety nebo dýně. Ověřená rada zahradníků, jak se jich zbavit

Hnojení mlékem a jódem

Zajímavý a poněkud netradiční přístup k výživě cuket zahrnuje použití roztoku z mléka a jódu. Bylo zjištěno, že tato metoda, která se často používá k prevenci houbových chorob rajčat, má pozitivní vliv i na rostliny cuket. Směs mléka a jódu pomáhá posilovat imunitní systém rostliny a dodává jí živiny potřebné pro trvalý růst. Při přípravě hnojiva z mléka a jódu postupujte podle následujících kroků:

  • 1 litr mléka
  • 30 kapek jódu (použijte jódovou tinkturu z lékárny nebo Jodisol)
  • 10 litrů vody
  • 3 lžíce dřevěného popela
Nedovolte svým cuketám polevit v plodnosti. Pokud je právě teď vyživíte těmi správnými prostředky, můžete se těšit na úrodu. iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte svým cuketám polevit v plodnosti. Pokud je právě teď vyživíte těmi správnými prostředky, můžete se těšit na úrodu.

Mléko a jód důkladně promíchejte, přidejte dřevěný popel a vše nalijte do 10 litrů vody. Roztok dobře promíchejte, a nakonec ho pomocí postřikovače aplikujte na cukety tak, aby pokryl listy i stonky. Nebojte se stříkat až do skanutí. A nezapomeňte také na ekologickou ochranu proti škůdcům, o které se už Chalupáři-Zahrádkáři také zmiňovali.

Jak své cukety hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články