Zámečník se 40letou praxí prozradil tajnou techniku: Zlomený klíč vyndáte ze zámku během 15 sekund, a navíc tak ušetříte tisíce korun

Určitě už se vám také někdy stalo, že se vám zlomil klíč v zámku. S těmito radami si poradíte i bez zámečníka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se vám zlomí klíč v zámku, pravděpodobně vás nenapadne nic jiného než zavolat zámečníka. Ten však bývá poměrně drahý, a navíc ne vždy má čas na to, aby okamžitě přijel. V případě ohrožení života je samozřejmě možné zavolat i hasiče (například pokud necháte doma zapnutý plynový sporák nebo vařič), ale v naprosté většině případů budete při řešení tohoto problému odkázáni jen sami na sebe. Co tedy v takové situaci dělat?

Použijte obyčejné vteřinové lepidlo

Ke zlomení klíče může dojít poměrně snadno – stačí jen trochu víc zabrat a neštěstí je na světě. První pomocí se může stát vteřinové lepidlo, ovšem musíte s ním zacházet velmi opatrně. Na část klíče, která vám zůstala v ruce, naneste velmi tenkou vrstvičku a opatrně ji přitiskněte ke zbytku klíče v zámku. Dobře přitlačte a poté několik minut počkejte. Jakmile lepidlo zaschne, mělo by být vytažení zbytku klíče už jednoduchou záležitostí.

Jde však opravdu o nouzové řešení. Takto spravovaný klíč už nikdy k odemykání dveří nepoužívejte – nemá totiž požadovanou pevnost a pravděpodobně by se vám po prvním použití zlomil přesně v témže místě. A vytažení by pak už opravdu nebylo tak jednoduché. Rozhodně si tedy nechte zhotovit klíč nový – ten slepený budete moci použít nanejvýš už jen jako vzor pro zámečníka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte si k ruce velký magnet

Jestliže nemáte po ruce vteřinové lepidlo nebo si jednoduše nevěříte při manipulaci s ním, pak se podívejte po dílně, jestli nenajdete velký magnet. Některé klíče jsou totiž vyrobeny ze železa, takže pokud ho přiložíte k zámku, mohli byste malý a lehký zbytek zlomeného klíče snadno dostat ven. Většina klíčů je ovšem vyrobena ze slitiny, obvykle z mosazi, na niž magnet bohužel nepůsobí. Pokud tedy selže i tato technika, pak vám pravděpodobně opravdu nezbude nic jiného než zavolat zámečníka. Ten má na odstranění zlomeného klíče profesionálnější metody.

Jaké osvědčené vychytávky pro nejrůznější domácí potíže máte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články