Co udělat, aby byly starší ručníky zase příjemné, hebké a měkké na dotek – pomůže mýdlová lázeň a mangan

                   

Při koupi ručníků vás v obchodě často naláká jejich měkkost. Ta se však po čase používání často vytratí a s příjemným pocitem při utírání se můžete rozloučit. Takové ručníky však nemusíte vyhazovat, protože existuje snadný způsob, jak jim vrátit původní jemnost za pomocí přísad, které má většina lidí běžně doma.

Praní ručníků s octem a sodou

Nejlepší volbou je pravděpodobně přizpůsobení péče o froté ručníky tak, abyste je udrželi co nejdéle příjemné na dotek. Obvykle totiž vlákna zatuhnou při praní na vyšší teplotu v pračce. Nejenže jsou pak ručníky nepříjemné na používání, ale zhoršuje se tím i jejich schopnost absorbovat vodu.

i

Nejefektivnější je jejich praní na 40 stupňů. Snažte se také šetřit s pracím práškem (můžete ho také nahradit sodou), jelikož jeho přebytky v pračce mnohdy ulpívají právě na vláknech ručníků. Když navíc nahradíte aviváž octem, snížíte tím tvrdost vody a vytvoříte tak dokonalé podmínky pro to, aby ručníky zůstaly ještě dlouho měkoučké, jako při jejich koupi.

Zaprané ručníky lze opět zjemnit

V případě, že už jsou vaše ručníky zatvrdlé, můžete vyzkoušet trik na to, jak je opět změkčit. Nejprve je namočte do horké vody a z obou stran je následně potřete (nejlépe přírodním) mýdlem. Takto připravené je nechte přes noc ve vhodném boxu. Následující den si připravte nádobu s horkou vodou, do které přidáte lžíci manganu.

Poté v ní každý ručník přemáchnete. Při máchání však buďte opatrní. V lázni s manganem by si žádný ručník neměl pobýt déle než 30 vteřin, jinak hrozí naopak jeho zničení a ještě větší zatvrdnutí. A to byste zcela jistě nechtěli. Nyní už zbývá jen ručníky přeprat v pračce. A jak na to?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na jaký program prát ručníky

Nakonec je dáte do pračky na 30 stupňů bez přidání prostředků na praní. Rozdíl můžete pocítit okamžitě. Pro vyšší efektivitu můžete proces několikrát zopakovat a spolu s tím dodržovat doporučení výše. Tento trik je však vhodný pouze pro froté ručníky a při použití na jiné materiály se výsledky mohou značně lišit.

Jak o své ručníky doma pečujete vy?

Vyprané ručníky byste měli také efektivně složit, naučte se správný postup
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články