Výsev okurek bude úspěšný jen tehdy, pokud k němu použijete ta správná semena. Na obalu musí být uvedeno jedno písmeno.
Pěstování okurek není nijak obtížné – obvykle to (s menšími či většími počátečními zádrhely) zvládne i začátečník. Rozhodně se však vyplatí si pohlídat některé věci – například správné značení sáčků, ve kterých jsou prodávána semena.
Na obalu hledejte písmeno F
F je značka toho, že sáček se semeny obsahuje semena hybridů. To je zjednodušené označení pro hybridní rostlinu, která vzniká zkřížením dvou různých odrůd. Tyto odrůdy jsou obvykle vybrány pro své příznivé vlastnosti, jako například vysoký výnos, odolnost proti chorobám a škůdcům nebo lepší chuť plodů. Po vhodném křížení se pak tyto jejich vlastnosti ještě násobí.
Pokud je označení F hybrid uvedeno na sáčcích se semeny okurek, znamená to, že se jedná o hybridní odrůdu okurek vzniklou zkřížením dvou různých odrůd. Takové okurky mají obvykle lepší vlastnosti než klasické odrůdy a jsou vhodné pro pěstování v různých podmínkách. Je tedy větší šance, že se vám jejich pěstování vydaří.
Jak na výsev zahradních okurek
Ovšem ani s perfektními semeny není úspěšnost zaručena. Musíte dodržet i několik dalších důležitých věcí. Pamatujte si například, že musí mít k dispozici ty správné světelné podmínky. Nevysévejte je proto ve chvíli, kdy máte k dispozici pouze východní nebo severní parapety.
Sazenicím jednoduše nestačí a ty následně „vyběhnou“, jinými slovy se během růstu příliš prodlouží, což není dobré. Snadno je pak napadají choroby. Takové exempláře sice někdy po zapuštění do země zesílí, vždy však budou oproti správně vypěstovaným kusům pozadu. Pomoci jim však může speciální zálivka – musíte ji však aplikovat pravidelně.
Kdy okurky raději nevysévat
V takovém případě bude pro vás nejlepší koupit si v dubnu nebo v květnu již hotové sazenice, nebo investovat do speciálních odrůd a vysít je přímo do země. Ani ty nejodolnější okurky to však v běžných podmínkách (vyjma teplých nížin) nezvládnou bez pomoci. Je tedy vhodné jim postavit malý fóliový kryt, který bude po stranách dobře přihrnut zeminou. Ten odstraňte až v květnu.
Protože však během této doby již mohou okurky začít kvést, musí být partenokarpické, ty se totiž obejdou i bez přítomnosti hmyzu. Během teplých dní samozřejmě můžete fóliovník částečně odvětrávat, ovšem pokud v něm necháte okurky bez povšimnutí a jen s mírnou zálivkou až do května, obvykle jim to nijak vadit nebude. Odkrývat by se měly za teplých dní, aby následně neutrpěly nepříjemný šok. S adaptací jim navíc může pomoci i výživný elixír domácí výroby.
Jak na správný výsev okurek
Aby nebyla semena už od počátku napadána chorobami, vyplatí se jejich aktivace v teplé vodě se solí. V jednom litru vody rozpusťte jednu velkou lžíci soli, dobře rozmíchejte a semena do tohoto roztoku na 30 minut namočte. Teprve poté přistupte k samotnému výsevu. Uvidíte, že vzcházení nových rostlinek bude mnohem rychlejší a spolehlivější.