Znovu bílé záclony: Chce to jen přidat pár skořápek od vajec

Vaječné skořápky v sobě obsahují prospěšné látky, které dokážou záclonám dodat kýženou bělost. Stačí je jen přidat do pračky.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud chcete mít vždy a za všech okolností krásně bílé záclony, vezměte si k ruce jednoho netradičního pomocníka – vaječné skořápky. Vaječné skořápky v sobě obsahují prospěšné látky, které dokážou záclonám dodat kýženou bělost.

Znovu bílé záclony: Chce to jen přidat pár skořápek od vajec

Sněhově bílé záclony působí étericky a svým čistým a téměř panenským půvabem povznášejí atmosféru v místnosti. Jejich časté praní však může podle webu iReceptář vést k postupnému vyblednutí, takže vypadají šedě a opotřebovaně. Při jejich návratu k původnímu stavu však nemusíte sázet na chemii. Mně se skvěle osvědčily vaječné skořápky.

Proč záclony blednou a žloutnou

Záclony mohou vyblednout nebo zežloutnout z několika důvodů:

  • Přitahování prachu: Tkanina záclon má přirozenou schopnost přitahovat a zadržovat prachové částice. Časem může toto hromadění způsobit, že záclony vypadají matně (tady může pomoci vysávání, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři už radili).
  • Kouř a znečištění: Záclony v blízkosti oken se mohou zbarvit v důsledku působení cigaretového kouře a venkovních znečišťujících látek, což způsobí, že ztratí svou bělost.
  • Působení slunce: Přímé vystavení slunečnímu záření může časem vést k vyblednutí a zežloutnutí záclon.
Vaječné skořápky iZdroj fotografie: Peter Griffin / Creative Commons / CC0
Pokud chcete mít vždy a za všech okolností krásně bílé záclony, vezměte si k ruce jednoho netradičního pomocníka – vaječné skořápky

Vajíčkové skořápky skvěle pomohou

Jednou z nejúčinnějších a nejekologičtějších metod obnovy lesku bílých záclon je podle webu M Magazín Plus použití vaječných skořápek. Místo toho, abyste vaječné skořápky po vaření vyhazovali, jim tedy dejte nový účel:

  • Poté, co si pochutnáte na vejcích, skořápky důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Osušte je na čistém hadříku nebo papírové utěrce.
  • Suché skořápky vložte do malého bavlněného sáčku nebo sáčku z prodyšné látky, jako je například sýrové plátno. Sáček pevně uzavřete.
  • Vložte uzavřený sáček se skořápkami spolu se záclonami do pračky a spusťte prací cyklus s použitím vhodného programu.

„Vaječné skořápky fungují jako přírodní a jemný abrazivní prostředek, který pomáhá odstraňovat nečistoty, které se usadily na tkanině. Tato jednoduchá, ale účinná metoda je důkazem staré moudrosti předávané z generace na generaci,“ říká Jana K. ze Suché Lomné.

závěs a záclona iZdroj fotografie: Pexels
Vaječné skořápky v sobě obsahují prospěšné látky, které dokážou záclonám dodat kýženou bělost

Alternativní kuchyňské prostředky

Vaječné skořápky nejsou jediným kuchyňským tajemstvím pro bílé záclony. Pomohou i další šikovné tipy.

  • Namočte je do slané vody: Namočte vybledlé záclony do 5 litrů teplé vody smíchané se dvěma lžícemi kuchyňské soli. Nechte je namočené přes noc a poté je vyperte jako obvykle. Slaná voda působí jako přírodní rozjasňovač.
  • Jedlá soda a ocet: Vytvořte směs z 500 gramů jedlé sody a deseti litrů vody nebo jednoho šálku bílého octa a deseti litrů teplé vody. Namočte záclony přes noc a poté je vyperte. Budete překvapeni výsledky.
  • Citron: V redakci Chalupáři-Zahrádkáři máme vyzkoušenou i citronovou šťávu, funguje perfektně.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro bělení záclon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články