Finta pro odstranění larev komárů ze substrátu podle našich babiček

Občas se stane, že si spolu s novou rostlinou nebo substrátem přinesete i nežádoucí larvy komárů. Ty se objevují po vydatnějším zalití a rozhodně nejde o příjemný pohled. A jak se jich zbavit?

Zdroj fotografie: Pixabay

Máte pocit, že se okolo rostlin hemží larvy komárů? Potom se skutečně může jednat o realitu. Larvy mohou být schované v substrátu a jejich přítomnost se projeví po zakoupení rostliny nebo po přesazení. Stačí trochu více zalít a spustí se jejich vývojový cyklus. Jenže nikdo si doma nechce líhnout komáry, takže jak se jich zbavit?

Metoda na odstranění larev komárů

Pokud se nechcete dočkat toho, že se vám v květináčích vylíhnou mladí komáři, začněte problém řešit co možná nejdříve. Zároveň se nemusíte hned uchylovat k nakupování speciálních přípravků, protože podle následujícího návodu si poradíte s tím, co najdete doma. Pamatujte však na to, že jakmile se tento problém objeví, bude pravděpodobně nutné ošetřit všechny rostliny zakoupené ve stejném obchodě nebo přesázené do daného substrátu, kde se larvy objevily.

Zdroj fotografie: Pixabay

Když je larev málo

První návod je určen pro situaci, kdy je v květináči poměrně málo larev. V takovém případě může pomoci řešení v podobě obyčejných zápalek. Jednoduše je zapíchněte do země špičkou dolů a nechte v půdě. Síra ze špičky se totiž začne rozpouštět v půdě, což bude pro komáry smrtelné. Aby byl účinek správný a dostatečný, každý třetí až čtvrtý den sirky vyměňte za nové. A kdyby okolo náhodou poletovali i dospělí jedinci komárů, dejte do okolí květináčů mističky s trochou medu, kde se přilepí a zabrání jim to v kladení dalších vajíček.

Zdroj fotografie: Pixabay

Radikálnější metoda pro odstranění většího počtu larev

Pokud se stane, že je v substrátu větší množství larev, bude to vyžadovat radikálnější zákrok. To v praxi znamená použití roztoku s amoniakem. Do 1 litru vody dejte zhruba 1 ml amoniaku s promíchejte. Následně tento roztok využijte jako zálivku z horní části, aby se dostal do všech částí půdy. Pokud ani tento trik nezabere, přichází na řadu další silná chemie, kterou zakoupíte v zahradnických potřebách.