8 rostlin, které porostou na opoře pro rajčata, i když to rajčata nejsou. Pěstovat takto lze mnoho druhů zeleniny, a dokonce i květiny

                   

Dost možná je také znáte – jde o malé kužely, které se směrem nahoru zužují a slouží jako „klícka“ pro rajčata. Bohužel ne všichni pěstitelé jsou s nimi z nejrůznějších důvodů úplně spokojeni. Pokud i vám leží ladem, využijte je na své zahradě kreativně. Poskytnou oporu mnoha druhům zeleniny i květin.

Hrách oporu potřebuje

Prvním adeptem je rozhodně hrách (Pisum sativum). Pro svou spokojenost vyžaduje volnější půdu s dobrou drenáží a kvalitním hnojivem (lze použít kompost). Je možné ho vysévat různými způsoby, ale rozhodně nejlépe se sbírá, pokud roste na opoře. Vyžaduje, aby byla půda v jeho okolí neustále vlhká, proto je vhodné při jeho pěstování použít mulč nebo podestýlku.

I fazole se rády plazí

Fazole (Phaseolus vulgaris) by vždy měly růst pouze na dostatečně slunných a teplých místech, jinak vaše úroda nebude valná. Rovněž preferují chráněné polohy, protože jsou citlivé na silný vítr a další rozmary počasí. Pro výsev si připravte lehkou, ale úrodnou a humózní půdu s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.

S paprikami budete mít úspěch

Paprika (Capsicum) se také bez opory obvykle neobejde. Místo pro výsadbu této zeleniny musí být především slunečné, teplé a chráněné před větrem. Substrát obohaťte kompostem tak, aby byl lehký s pH neutrálním nebo mírně kyselým. A pamatujte si, že papriky nelze vysadit tam, kde dříve rostly brambory, lilky nebo rajčata.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mexická okurka bude vděčná

Mexická mini okurka (Melothria scabra) u nás zatím není příliš známá, ale je to škoda. Je totiž báječně šťavnatá a jako bonus chutná opravdu skvěle. Její výsev se provádí od dubna do června a k objevení prvních klíčků dochází v průměru za 10 dní. Před výsadbou (nejlépe na podzim) je nutné záhon vyživit kompostem nebo hnojem.

Okurka také potřebuje oporu

Okurka setá (Cucumis sativus) patří k zahradním stálicím. Optimálně roste při teplotách vzduchu nad 20 °C a při stejně vysoké teplotě půdy, což je nutné zohlednit zejména při její zálivce (nikdy se nesmí zalévat studenou vodou). Potřebuje také přihnojování kompostem a pravidelnou sklizeň plodů (jinak se tvorba dalších zastaví).

I cuketě se hodí klícka pro rajčata

Oblíbená cuketa je vlastně kultivarem tykve obecné (Cucurbita pepo). Klícku pro rajčata však v jejím případě na záhon zasaďte naopak – tedy tak, aby se směrem nahoru rozšiřovala. Velké listy cukety tak dostanou mnoho prostoru ke svému vývoji. Záhon před výsadbou však nezapomeňte prohnojit kompostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pivoňky pod oporou

Pivoňky (Paeonia) také uvítají ochranu před rozmary počasí. Tyto květiny je nejlepší sázet do odkyselené zahradní zeminy nebo do té obohacené kompostem. Zaměřte se také na hnojení brzy na jaře a na podzim – díky tomu vás tato rostlina potěší opravdu bohatým kvetením. Nikdy však nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku, mnohem lépe se hodí ta s fosforem a draslíkem.

Povijnice vytvoří dekorativní kužely

Zajímavou rostlinou pěstovanou na těchto oporách může být i povijnice (Ipomoea). Tato popínavá rostlina kvete od července do září, někdy až do října. Jako výživa jí stačí granulovaný hnůj nebo kompost. Důležité je také to, aby byla půda po výsevu neustále mírně vlhká. Mladé sazenice také ohrožují slimáci, proto je ochraňte pásem z vaječných skořápek nebo písku.

Použijte oporu jako krytí

Jestliže meteorologové začnou pro vaše končiny hlásit přízemní mrazíky, pak můžete oporu pro rajčata využít ještě jedním způsobem – natáhněte přes ni světlou netkanou textilii a celý kužel umístěte nad rostliny citlivé na chlad. Ochranu můžete na místě i několik dní ponechat – podle potřeby.

Na jakém typu opor pěstujete rajčata nebo popínavé rostliny vy?

Podívejte se, jak krásně mohou vypadat povijnice, pokud mají tu správnou oporu
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články