Bobule rybízu budou obří, zařídí to hnojení močovinou

I levné hnojivo může vaše rybízové keře proměnit v bohatě plodící a bujné součásti zahrady. Stačí jen vsadit na močovinu.

Pravidla pro péči o keře rybízu – správné prořezávání a kypření půdy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybízovým keřům se nejlépe daří ve chvíli, kdy mohou počítat s dostatečným přísunem dusíku, a to zejména po období zimního klidu, jak píše web VašeLepšíÚčetnictví. Dusík je totiž pro tyto dřeviny naprosto klíčovou živinou, která podporuje nejen rychlý růst listů, ale i fotosyntézu a produkci energie. To je nezbytné pro vývoj velkých a početných plodů, o kterých všichni zahrádkáři sní – a ani já v tomto ohledu nejsem výjimkou.

Močovina jako zdroj dusíku

Močovina je levný, vysoce koncentrovaný zdroj dusíku, což z ní činí vynikající volbu pro hnojení nejen rybízu, ale i mnoha dalších užitkových dřevin. „Obsahuje přibližně 46 % dusíku, který je po rozpuštění ve vodě pro rostliny snadno dostupný,“ sdělil čtenářům magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pan Luboš K. z Prostějova, který nám nedávno radil i s pěstováním cibule.

V závislosti na velikosti rostliny aplikujte 6-8 polévkových lžic močoviny kolem každého keře rybízu. Je důležité, abyste ji nikdy nepoužívali příliš mnoho, protože nadbytek dusíku může vést k nadměrnému růstu listů na úkor produkce plodů. Po aplikaci keře důkladně zalijte. To pomáhá přenést dusík do půdy, odkud si ho rybízy už snadno převezmou.“

Hnojiva pro rybíz po sklizni – pomůže například síran draselný

Hnojiva pro rybíz po sklizni: Síran draselný zařídí luxusní úrodu v příští sezóně

Zvýšení úrodnosti půdy pomocí škrobu

Kromě dusíku prospívá rybízu i půda bohatá na organickou hmotu a základní živiny, jak uvádí web 2DomácíFarma. Důležitou složkou, která zlepšuje její strukturu a úrodnost, je škrob. Proto vytvořte směs vápna a škrobu, přičemž na jeden kilogram vápna použijte přibližně 0,3 kg škrobu. Tato směs pomáhá vyrovnávat pH půdy a poskytuje rostlinám opravdu velkou spoustu živin.

Pokud si chcete v příštím roce pojistit opravdu bohatou úrodu ovocných keřů a stromů, měli byste jim právě teď dopřát správnou výživu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla letos úroda vašeho rybízu opravdu rekordní, pomozte mu správným hnojivem. A vůbec nemusí být drahé

Po aplikaci směsi škrobu a vápna přidejte vrstvu dobře rozloženého hnoje nebo kompostu. Ten působí jako mulč, který zadržuje vlhkost, potlačuje plevel a postupem času dodává do půdy další organické živiny. Vašemu rybízu se tak bude dařit tak dobře, jako ještě nikdy. A zkusit můžete i slupky od melounu, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články