Cibule je obří a nehnije, to vše díky hnojení humusem

Dejte pozor na to, čím cibuli hnojíte. Právě aplikace toho správného prostředku může rozhodnout o její letošní (ne)úrodě.

Cibule je obří a nehnije, to vše díky hnojení humusem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cibuli, která je základem kuchyní po celém světě, se ve správných podmínkách daří pozoruhodně dobře a dorůstá do úctyhodných rozměrů, aniž by podléhala hnilobě. Klíčem k takovému úspěchu při pěstování cibule je strategické používání humusu jako hnojiva, které nejen obohacuje půdu, ale také zlepšuje její strukturu, čímž zlepšuje celkový růst a zdraví cibule. Tyto podmínky předkládá jako velmi důležité i web 1T.

Proč právě humus? Je všestranný

Humus je organická složka půdy, která vzniká rozkladem listí, zbytků rostlin a dalších organických materiálů. Je nezbytný pro udržení úrodnosti, protože zadržuje vlhkost a živiny, které jsou pak k dispozici všem rostlinám.

A jako bonus také zlepšuje strukturu půdy, což zajišťuje dobré provzdušnění a odvodnění – obě vlastnosti jsou podle informací z webu iReceptář při péči o cibuli naprosto klíčové. Půda bohatá na humus je pro cibuli obzvláště prospěšná z několika důvodů:

  • Humus na sebe váže živiny, které by se jinak z půdy vyplavily, udržuje je dostupné po delší dobu a zvyšuje příjem živin kořeny cibule.
  • Pomáhá účinně zadržovat vodu v půdě a zajišťuje cibuli stálý přísun vláhy, která je pro její růst nezbytná, aniž by docházelo k přemokření, které může vést k hnilobě cibulí.
  • Zdravá půda podporuje silný růst rostlin, takže cibule je méně náchylná k chorobám a škůdcům, kteří mohou způsobit hnilobu.
Žlutá cibule na záhoně

Cibule poroste jako splašená, stačí aplikovat trochu popela

Příprava půdy pro výsadbu cibule

Pro dosažení nejlepších výsledků vyžaduje cibule dobře propustnou, kyprou půdu s dostatkem organické hmoty. Přídavek humusu nejen zlepšuje strukturu a úrodnost půdy, ale také mírně okyseluje půdu, což cibule preferuje. Pan Luboš K. z Prostějova nám však do redakce poslal další šikovné rady.

Aby se vaši cibuli letos dařilo opravdu skvěle, musíte jí před výsadbou dát tu správnou vzpruhu. Pomůže koupel v manganistanu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby nebyla vaše úroda cibule letos vůbec ničím ohrožena, vezměte si k ruce osvědčené hnojivo. Jeho aplikace je opravdu snadná

Zásadní je dodržování správného střídání plodin. Mezi vhodné předplodiny pro cibuli patří okurky, rané brambory, luskoviny, rajčata, jednoleté trávy, mrkev, řepa, dýně, melouny a dýně. Já doporučuji cibuli sázet na stejný záhon max. 3-4 roky, aby se zabránilo vyčerpání půdy a hromadění nebezpečných škůdců a chorob.“ Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti informovali o šikovném hnojení cibule močovinou.

Jak se o svou cibuli staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články