Cibule poroste jako splašená, stačí aplikovat trochu popela

Dřevěný popel rozhodně nepatří do popelnice. Naopak, může vám skvěle pomoci na zahradě – třeba při výsadbě cibule.

Žlutá cibule na záhoně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Popel, zejména ten z nezpracovaného dřeva, je plný důležitých minerálů, jako je draslík, vápník, hořčík a fosfor. Ty mají zásadní význam pro zdravý růst rostlin, jak uvádí web ZahrádkářskáPoradna. Draslík je například nezbytný pro vývoj silných stonků a šťavnatých cibulí, fosfor se zase hodí při posilování slupky (cibule tak bude odolnější vůči škůdcům).

Proč dávat cibuli popel

Přidání popela do půdy je jako dodat zahradě multivitamin,“ říká pan Jan T. Z Olomouce. „Konkrétně cibuli, která je obzvláště náročná na výživu, poskytuje pomalu se uvolňující zdroj živin. To je obzvláště výhodné, protože rostliny nezahltí najednou, ale naopak podpoří konzistentní růst po celou sezónu. Vápník obsažený v popelu zase může pomoci zmírnit kyselost půdy, což je pro cibuli další výhodou – nadmíra kyselosti jí totiž brání ve vstřebávání živin.“

Česnek nepaličák na záhonu

Česnek poroste jedna báseň, chce to hlavně draslík. Skvělým pomocníkem je obyčejný popel

Rozumné používání popela na zahradě

Je ovšem důležité si uvědomit, že ne každý popel je stejný. Popel z uhlí nebo upraveného dřeva může obsahovat škodlivé chemické látky, které mohou vaše rostliny poškodit. Proto raději používejte ten z přírodního, neošetřeného dřeva, abyste zajistili, že vaše zahrada do sebe na omylem nevstřebá žádné škodliviny.

Techniky aplikace pro optimální růst

Nejlepším způsobem, jak použít popel na cibulovém záhonu, je ho lehce posypat na jeho povrch několik týdnů před výsadbou. Toto načasování umožní, aby se živiny integrovaly do půdy a připravily tak cibuli optimální růstové prostředí. Pokud jste to však nestihli stejně jako já, přimíchejte ho do horní vrstvy půdy při výsadbě, jak radí web Rostlinky.

Aby se letos vaší cibuli opravdu dařilo, musíte si k ruce vzít ty správné pomocníky. Zcela bezkonkurenční je docela obyčejný dřevěný popel. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se letos vaší cibuli opravdu dařilo, musíte si k ruce vzít ty správné pomocníky. Zcela bezkonkurenční je docela obyčejný dřevěný popel

Popel navíc není jen potravou pro rostliny, ale také zlepšuje fyzikální strukturu půdy. Ve hře je zejména provzdušňování a odvodňování – dva kritické faktory, které zabraňují přemokření kořenů cibule. Při péči o tuto zeleninu však nezapomeňte ani na správný termín sklizně, s nímž už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.

Proč pěstovat mrkev a cibuli vedle sebe na jednom záhoně

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články