Česnek poroste jedna báseň, chce to hlavně draslík. Skvělým pomocníkem je obyčejný popel

Chcete-li sklízet velký česnek, který dlouho vydrží, pamatujte na letní přihnojování. Vše potřebné česneku dodá dřevěný popel.

Česnek nepaličák na záhonu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek chybí na málokteré zahradě, protože je nejen výtečnou přísadou řady pokrmů, ale má také mnoho léčivých vlastností. Pokud ho sázíte na konci podzimu, pravděpodobně jste ho již sklidili nebo se k tomu v nejbližší době chystáte. Zato česnek sázený na jaře na záhonech ještě chvíli pobude a bude od vás v těchto dnech potřebovat podpořit. Jen správné hnojení česneku vás totiž dovede ke sklizni velkých a zdravých palic, které vám uskladněné vydrží až do příští sklizně.

Jak na hnojení česneku v průběhu léta

Zatímco na jaře a počátkem léta si česnek žádá dusík (ten mu dopřejete hnojením jíchou z kopřiv nebo hnojivem ze slepičinců), v červenci, kdy začíná tvořit palice, se jeho preference změní na draslík a fosfor. Tyto prvky ovlivní nejen velikost sklizených palic, ale také jejich trvanlivost při uskladnění. K hnojení česneku můžete použít průmyslová hnojiva, například síran draselný. Ten neobsahuje chlór a síra navíc ochrání sadbu před plísní. Minerální hnojiva ale můžete nahradit také dřevěným popelem.

S dostatkem živin pomůže popel

Dřevěný popel je univerzálním pomocníkem v takřka celé zahradě. Kromě toho, že obsahuje důležité prvky, má pozitivní vliv na kvalitu půdy. Hnojení česneku můžete provádět buď pouhým rozhozením popela na záhon a následným zalitím, nebo z něj vytvořit roztok. V takovém případě rozmíchejte dvě sklenice popela v 8 litrech vody a nechte po dobu 48 hodin louhovat. Nakonec sceďte a dolijte takové množství vody, abyste získali 12 litrů finální tekutiny. Každou rostlinu zalejte půl litrem hnojiva.

Česnekové květní stvoly iZdroj fotografie: Edsel Little / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Sklizeň kvapná, málo platná

Na výdrž při uskladnění má vliv nejen samotné hnojení česneku, ale také správně provedená sklizeň. Tu byste neměli ani uspěchat (takový česnek se poté nehodí k dlouhodobému uskladnění), ani s ní otálet. Jarní česnek se sklízí nejčastěji od července do poloviny srpna – sám vám však prozradí, kdy je přesně na čase ho sklidit. Pokud pěstujete paličák a odřezáváte jeho květní stoly, můžete je u jedné či dvou rostlin ponechat. Jakmile se napřímí, česnek skliďte. U nepaličáku se řiďte stavem natě – jakmile začne zhruba polovina listů polehávat, přišel jeho čas.

Jak poznáte, že přišel čas sklidit česnek

Čím v létě přihnojujete česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články