Bohatou úrodu borůvek zařídí starý chleba a kávová sedlina v půdě

Pokud chcete mít maximální úrodu borůvek, musíte je správně vyživit. Sáhnout však můžete i po osvědčených domácích pomocnících.

i Zdroj fotografie: ChristianSW / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americké nebo také kanadské či zahradní borůvky jsou velmi oblíbeným ovocem. Aby ze sebe rostliny vydaly to nejlepší a úroda byla bohatá, potřebují ty správné podmínky a péči. Pořídit je můžete pod obchodním názvem brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus).

Charakteristika americké borůvky

Americká borůvka je keř dorůstající až 3 metry, i když nejobvyklejší je výška 1,5 až 2 metry. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky a má mnoho odrůd. Plody jsou bobule, které vypadají jako naše lesní borůvky a velmi podobně i chutnají. Bývají ale o hodně větší, některé druhy mají plody zploštěné. Doba zrání záleží na odrůdě a nadmořské výšce, plody dozrávají od července do srpna. Vzhledem k tomu, že jsou to rostliny částečně cizosprašné, je žádoucí mít nasazeno pohromadě několik odrůd, čím si zajistíte nejen bohatší úrodu, ale také delší dobu sklizně.

Vlastnosti oblíbených borůvek

Plody mají velmi sladkou chuť, jsou šťavnaté a osvěžující. Kromě toho, že se jedná o nízkokalorické ovoce vhodné i pro diabetiky, obsahují zdraví prospěšné vitamíny a minerály, zejména vitamín C, thiamin, vitamíny B6, E a K a kyselinu listovou. Dále mají vysoký obsah polyfenolů, proto jsou silným antioxidantem, mají blahodárný vliv na trávící a kardiovaskulární soustavu, podporují dobrý zrak a působí preventivně proti rakovině.

Vlastnosti oblíbených borůvek iZdroj fotografie: Depositphotos

Sázení borůvek na zahradu

Při sázení borůvek vyberte nejméně tři různé kultivary. Pro ně připravte jámu hlubokou 40 až 50 cm. Boční stěny je vhodné vyložit fólií, aby se zabránilo působení okolní zásadité půdy. Jámu můžete vyplnit buď čistou rašelinou, nebo lehkým propustným substrátem bohatým na živiny, případně smíchaným s rašelinou nebo kompostem z jehličnatých pilin.

Můžete také přidat křemičitý písek, smrkovou nebo borovou hrabanku, kompostovanou kůru či nevápněný kompost. Rovněž se osvědčuje přimíchat organický odpad z kuchyně, například kávovou sedlinu nebo chleba namočený ve vodě. Substrát určený přímo na borůvky lze také zakoupit v obchodě.

Vlastnosti oblíbených borůvek iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o borůvkové keře

Ačkoli je to rostlina odolná proti mrazu a dalším povětrnostním vlivům, nejlépe se jí daří na slunných stanovištích chráněných proti větru, případně v lehkém polostínu. Americké borůvky vyžadují pravidelnou a hojnou závlahu, ale nesnáší místa, kde se drží voda. Dále potřebují kyselou půdní reakci od 3,8 do 4,5 pH (se správným pH vám může skvěle pomoci obyčejný ocet). Nejvhodnější doba výsadby je na jaře. Hnojení provádějte také brzy zjara, před nástupem poupat a po odkvětu.

Borůvka má jemné povrchové kořeny, proto ji neokopávejte ani neobrývejte, omezte se jen na opatrné pletí. Vhodné je zakrýt povrch drcenou borovou kůrou. Zamezí růstu plevele a zároveň udrží vlhkost. Postupným rozpadáním také rostlinu hnojí. Po třetí sezóně je na jaře vhodné provést zmlazovací řez. Vyřežte staré a suché větve a nechte asi 6 až 8 silných výhonů. Větvičky obtížené plody včas vyvažte k opoře, aby se nelámaly.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování tohoto oblíbeného ovoce?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články