Bohatou úrodu okurek si v květnu zajistíte mléčným trikem. Vyroste jich tolik, že nebudete vědět, co s nimi

                   

Milujete okurky a držíte se motta, které říká, že jich zkrátka a dobře není nikdy dost? Podpořte úrodu na své zahradě jednoduše tím, že od začátku budete své sazeničky hnojit těmi správnými prostředky. A mléko mezi ně rozhodně patří. Obsahuje totiž celou řadu živin, které jim v jejich prvních týdnech života neuvěřitelně prospívají.

Každou sazenici zalijte sklenicí mléka

Možná si myslíte, že hnojení mlékem bude drahé, ale není to vůbec pravda. Míchá se totiž s vodou a jako bonus se k němu dodává ještě jód. Ten už sice menší investici představuje, ovšem šikovným dávkováním vám vydrží řadu měsíců (jedna lahvička vám bude stačit klidně i na více než jednu sezónu). Samotné mléko je zkrátka příliš koncentrované, zvýšený obsah jódu se pak postará o lepší obranyschopnost i prosperitu rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jakého poměru se držet? Na jeden litr mléka budete potřebovat desetinásobek vody a 25 kapek jódu. Mléko by mělo být čerstvé nebo alespoň v biokvalitě. To pasterizované z obchodu vám zdaleka tak dobrou službu neudělá. O část svých živin a enzymů při tomto procesu totiž přišlo, i když to na jeho chuť nemá téměř žádný vliv. Ke každé sazenici okurek pak napoprvé nalijte jednu velkou sklenici tohoto roztoku.

Ve hnojení pokračujte každých 14 dní

Později bude stačit poloviční dávka, ovšem živiny postupně přidávejte tak, jak se rostlina zvětšuje. Dospělé vzrostlé okurky tak klidně pohnojte dvěma sklenicemi. Avšak vždy pouze navečer, nikoli ráno, letní slunce by snadno mohlo citlivé listy této plodové zeleniny popálit. A hnědé skvrny na listech by se staly vstupní branou pro škůdce a choroby. Ovšem pokud se vám to stane, nezoufejte.

iZdroj fotografie: Pixabay

I tuto nepříjemnou situaci lze zachránit. Mléko s jódem se postará o vysokou obranyschopnost rostlin, o jejich rychlý růst i o bohatou úrodu, podporuje totiž kvetení i zrání plodů. A jako bonus nebudou okurky nikdy hořké, což je další velké plus. Mléko vám ale může pomoci i v boji s chorobami, v takovém případě však musíte přidat ještě jednu ingredienci.

Co všechno zmůže obyčejné mýdlo

Pokud do výše zmíněného roztoku přidáte ještě 20 ml tekutého mýdla, získáte perfektní postřik proti houbovým chorobám, plísním apod. Stačí jím listy rostlin ošetřit jednou za dva týdny (v případě akutních potíží častěji) a nebudete se muset o svou úrodu okurek bát. Navíc lze tentýž postřik použít i na rajčata, poslouží jim úplně stejně. Před každým použitím ho však připravujte čerstvý, účinné látky rychle vyprchávají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články