Krásnou úrodu rajčat v roce 2023 zařídí zálivka z bobkového listu

Květen je ideálním měsícem pro hnojení rostoucích rajčat. Pomocí surovin z kuchyně si snadno připravíte výživnou směs, za kterou vám vaše rostliny poděkují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemusíte utrácet peníze za drahé prostředky vyrobené z nebezpečných chemikálií a plná toxinů. Využijte namísto toho přírodní suroviny a připravte si doma vynikající hnojící směs. Za pár korun vyživíte rajčata, která po této zálivce porostou jako divá. Ušetřete peníze i životní prostředí a vyrobte si hnojivo z bobkového listu.

Péče o rajčata

Pěstování těchto rostlin dokáže občas potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Přesto je tato práce poměrně jednoduchá, pokud budete dodržovat určitá pravidla a včas zareagujete na případnou hrozbu. Nejdůležitější je mladé rostliny umístit na vhodné místo, kde budou mít dostatek světla, tepla, vody i živin. V dalších krocích pak dbejte na to, aby měla rajčata stále ty nejlepší podmínky, a abyste je dokázali ochránit před útokem škodlivého hmyzu.

Proč hnojit rajčata

Vhodnými hnojícími směsi nejenže doplníte docházející zásoby potřebných živin, ale předejdete také vzniku některých dalších problémů. Rajčata jsou velmi náchylná ke vzniku nemocí, houbových chorob nebo plísní. Velmi rádi si na jejich listech pochutnají také šneci, slimáci a další škůdci. Aby byla vaše úroda co největší, ošetřete tyto rostliny vhodnými přípravky a zajistěte si jejich velký výnos.

Co způsobuje nekrózu plodů

Příčinou tohoto častého problému je ve většině případů nedostatek vápníku, a naopak příliš velké množství dusíku a draslíku v půdě. Jakmile rajčatům zajistíte pravidelný přísun vápníku, před nekrózou je účinně ochráníte. Ošetřete je ještě dříve, než se tento problém na plodech objeví. Odměnou vám za všechnu vaši péči budou velké a šťavnaté plody.

hnojení rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím hnojit rajčata

Základními živinami, důležitými pro správný vývoj a vitalitu rostlin, jsou dusík, draslík a fosfor. Ty by měly být vždy rovnoměrně zastoupeny. Rajčata a papriky potřebují nadto ještě zajistit přísun již zmíněného vápníku. V počáteční fázi růstu používejte hnojiva bohatá na dusík. Jakmile rostliny začnou kvést, přejděte na směsi s větší dávkou fosforu, draslíku i hořčíku.

Hnojivo z bobkového listu

Tuto zálivku aplikovali na své rostliny už předchozí generace a spousta zahradníků se k ní nyní vrací. K její přípravě stačí tři až čtyři nalámané bobkové listy naložit do litru horké vody a nechat louhovat. Jakmile voda vystydne, můžete ji ihned použít k ošetření rajčat a paprik. Bobkový list obsahuje velké množství vápníku, draslíku, hořčíku i fosforu. Bude vám tedy skvělým pomocníkem, díky němuž rajčata porostou jak divá.

Jak vypěstovat ta nejlepší rajčata

Čím hnojíte rajčata na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články