Borůvky nemusí růst jen v lese. Vypěstovat si je můžete i v květináči

                   

Milujete borůvky? Dobře pro vás, jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů! Jenže jejich sezóna je krátká, musíte pro ně do lesa, a ne vždy je snadné je najít. Pokud se chcete vyhnout kupování velkých kanadských borůvek ze supermarketu, nemusíte si svou oblíbenou pochoutku odepírat – borůvky si můžete vypěstovat i sami. A přitom stačí udělat jen pár kroků. Tak jak je správně vypěstovat?

Výběr vhodného květináče

Základem je správný květináč, u kterého jasně platí, že čím je větší, tím lepší. Borůvkový keř bude neustále růst, a tak se v budoucnu nevyhnete tomu, že budete muset i přesazovat. Pokud ale bude růst, je to vlastně dobré znamení, že je zdravý a silný a ponese chutné plody. Za 3 až 4 roky počítejte s tím, že by váš květináč měl mít objem i 60 až 70 litrů, na což je dobré pamatovat dřív, než vůbec začnete pěstovat.

Živiny

Borůvky potřebují správnou zeminu, která jim dodá dostatek živin. Jak vybrat tu správnou? Je to jednoduché. Základem je taková, která je spíše kyselejší. Optimální pH pro pěstování borůvek je kolem 4,5. Poraďte se v květinářství, anebo si připravte vlastní směs. Máte možnost upravit tu klasickou tím, že do ní přidáte kompost, rašelinu, ale například i síru, či borovicové hnojivo.

Jak na to?

Základem jsou semena borůvek. Ty koupíte opět v dobrém květinářství nebo zahradnictví. Do jednoho květináče jich nedávejte příliš mnoho, jelikož borůvky potřebují dost prostoru pro růst. V průběhu let, jak budou vaše borůvky růst, nezapomínejte na případné přesazení. Opomenout nelze také to, že borůvky mají rády spíše chladnější počasí. Na to je třeba myslet hlavně v létě, kdy jim rozhodně nebude svědčit místo na rozpáleném balkoně. Pamatujte také na pravidelnou zálivku a rosení listů. Borůvkám svědčí spíše tmavší a vlhčí místo, podobně jako je to v lese pod stromy, kde běžně vyrůstají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články