Kyselina jantarová vám dokáže na zahradě pomoci v mnoha ohledech. Vyplatí se ji aplikovat například při výsadbě brambor.
Brambory jsou náchylné k různým škůdcům, z nichž obzvláště ničivý je americký brouk alias dobře známá mandelinka bramborová. Tito škůdci mohou v krátké době zdecimovat úrodu brambor jak u velkozemědělce, tak i u běžného pěstitele, jak píše web iReceptář.
Jak se bránit proti škůdcům
Naštěstí proti nim mohou pomoci některé přírodní prostředky – stačí je jen správně aplikovat, jak jsme se v redakci už několikrát přesvědčili. Skvělým příkladem je kyselina jantarová, přírodní sloučenina získávaná z jantaru. V přírodě hraje důležitou roli v buněčném metabolismu všech rostlin a živočichů.
Bylo také zjištěno, že účinně odpuzuje škůdce, pokud se používá jako listový postřik nebo půdní doplněk, jak informuje web TakToJeNášSvět. Stačí rozpustit 2 tablety v 10 litrech horké vody. Tím vznikne účinný roztok, který po aplikaci na brambory dokáže zahnat škůdce a podpořit celkový zdravotní stav rostlin.
Popel jako zahradnický spojenec
A podobně lze použít i dřevěný popel. Je to totiž doslova pokladnice minerálů a živin, a to zejména draslíku, vápníku a hořčíku, které jsou klíčové pro zdravý růst rostlin. Konkrétně při pěstování brambor ho lze použít k několika účelům: zvyšuje úrodnost půdy, odpuzuje škůdce a zabraňuje houbovým chorobám.
- Popel poskytuje základní živiny, které pomáhají rostlinám k silnému růstu. Například draslík pomáhá regulovat vodu a odolnost vůči chorobám, zatímco vápník posiluje buněčné stěny rostlin.
- Má také vlastnosti, které mnoho zahradních škůdců odpuzují. Posypáním bramborových rostlin popelem mohou zahrádkáři vytvořit přirozenou bariéru, která odradí škůdce žijící v půdě, například drátovce, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.
- Zásaditá povaha dřevěného popela může pomoci vyrovnat pH půdy, takže je méně příznivá pro některé patogeny, kterým se daří v kyselých podmínkách.
Praktické využití popela
„Před výsadbou doporučuji každou jamku posypat lžící popela. Tím se nejen pohnojí půda, ale také se vytvoří nehostinné prostředí pro škůdce,“ nic na tom není, radí náš čtenář Petr N. z Kuksu. Později je samozřejmě možné tohoto pomocníka zapracovat i přímo do záhonu.