Bramborám se bude dařit celou sezónu, před výsadbou je stačí patřičně ošetřit

Dopřejte si i letos opravdu obrovskou úrodu brambor. Stačí, když je před výsadbou správně ošetříte. Nic složitého na tom není.

Bramborám se bude dařit celou sezónu, před výsadbou je stačí ošetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drátovci jsou larvy kovaříka, které svůj název získaly podle svého vzhledu. Jejich tělo je tvrdé a drátkovité s lesklou kutikulou. Larvy kovaříka si rády pochutnávají na semenech rostlin, vzrostlých sazenicích, kořenech rostlin, a dokonce i jejich stonků, listů a plodů. Jakmile se zkrátka do vaší úrody pustí, jen tak je ze své zahrady nevypudíte. Naštěstí existuje osvědčený způsob, jak svou úrodu i vysazené rostliny před těmito škůdci ochránit. Vyzkoušejte tyto geniální triky a zbavte se drátovců.

Zbavte se larev kovaříka

Boj s drátovci ztěžuje skutečnost, že žijí hluboko v zemi a je těžší se k nim dostat. Přesto existují postupy, které vám pomohou se těchto nevítaných škůdců účinně zbavit. Tyto práce proto proveďte na svých záhonech v ten správný čas a ochraňte své rostliny i budoucí úrodu před útokem drátovců.

Namočení hlíz brambor před výsadbou ochrání před škůdci a zlepší úrodu

Přidejte do půdy trochu vápna

Důležitá je zejména použitá zemina. Obávaným drátovcům se skvěle daří v kyselé půdě. Snížit jejich počet tak můžete i mírným odkyselením půdy. To můžete udělat tím, že do půdy přidáte trochu hašeného vápna. Pokud hašené vápno nemáte, můžete k odkyselení půdy použít dřevěný popel, vápno nebo jednou za 3 – 4 roky zeminu v záhonech promíchat s křídou a dolomitovou moukou. Je to snadné, sama to dělám.

Jak na to při výsadbě brambor

Pokud jste ovšem nic z toho nestihli, nevadí. Výše zmíněnou směs klidně použijte i při samotné výsadbě brambor. Hlízy v ní nejdříve obalte a pak ji nasypte i do řádků, kam budete brambory vysazovat. Pokud dodržíte i další potřebné kroky péče, o kterých píše například web RadyNaVšechno, pak vás velká úroda určitě nemine.

Brambory od hlíny iZdroj fotografie: Piqsels
Aby se vám letos úroda brambor opravdu vydařila, musíte hlízky před výsadou ošetřit tím správným způsobem

Ošetření hlíz kyselinou boritou

Další z oblíbených metod prevence chorob brambor (bez ochrany tyhle hlízy určitě nesázejte, doporučuje to i web LaskavéZrození) zahrnuje použití roztoku obsahujícího síran měďnatý, manganistan draselný a kyselinu boritou. Síran měďnatý účinně chrání rostliny před patogeny, jako je plíseň, padlí a rez. Manganistan draselný pomáhá předcházet stresu rostlin způsobenému nedostatkem vody a živin a kyselina boritá zajišťuje správný vývoj kořenového systému a pomáhá chránit úrodu před škůdci.

Pro přípravu roztoku smíchejte čajovou lžičku síranu měďnatého, půl čajové lžičky manganistanu draselného a 3 čajové lžičky kyseliny borité v 10 litrech čisté vody. Poté tímto roztokem postříkejte hlízy brambor nebo je do něj před výsadbou namočte. Více o tom způsobu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak brambory před výsadbou ošetřujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články