Vynikající sklizeň brambor v roce 2023 zařídí namočení hlíz do kyseliny borité

Sklizeň brambor může být několikanásobná. Stačí vsadit na osvědčené tipy a triky a správně se postarat o pole.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se snažíte zásobit rodinu levnou zeleninou, pak vám na zahradě určitě nesmí chybět lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) z čeledi lilkovité (Solanaceae). Jinými slovy – docela obyčejné brambory. Jak se však o ně postarat, aby vám poskytly vždy maximální úrodu a zároveň vás zásobily opravdu velkým množstvím užitečných látek? Inspirujte se několika osvědčeným i triky od zkušených zahradníků.

Jak se správně postarat o brambory

Tato zelenina dokáže vyprodukovat nejenom velmi chutné hlízy, jako bonus totiž obohatí náš jídelníček i o řadu velmi cenných látek. V bramborách je možné najít například spoustu minerálních látek (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.), ale také některé vitamíny ( kupříkladu C, B1, B2 a PP.). Bez zajímavosti není ani to, že vám brambory se žlutou a oranžovou barvou přidají do jídelníčku o něco více antioxidantů (zejména karotenoidy a flavonoidy). Ovšem pokud hledáte co nejvíce vitamínu C, pak se vrhněte nejlépe na nové brambory. A jak si je vypěstovat?

Především myslete na to, že brambory potřebují slunce a dostatek prostoru pro růst, takže si pro jejich výsadbu vyberte dobře osvětlené místo s kvalitní půdou. Ta by měla být dobře odvodněná a hluboce zoraná, což pomůže bramborám ve vývoji silných kořenů a hlíz. Pokud nemáte k dispozici vhodnou zahradu, můžete zkusit brambory pěstovat také v pytli nebo dostatečně velké plastové nádobě.

Geniální hack pro bleskové oloupání brambor iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelně své políčko zalévejte

Brambory potřebují k tomu, aby se mohly dobře vyvíjet, také dostatek vody. Zalévání by mělo být pravidelné, a to zejména v době růstu. Dbejte však na to, aby půda nebyla příliš mokrá (to může vést k hnilobě kořenů). Velké pole, u něhož může být zálivka problém, alespoň dobře zamulčujte.

Používejte ta správná hnojiva

Brambory jsou velmi náročné na živiny, takže je důležité, aby měly dostatek těch správných hnojiv. Při výsadbě můžete použít vhodný přípravek z obchodu s pomalým uvolňováním, který bude vašemu políčku postupně dodávat živiny po celou sezónu. Ovšem vsadit lze i na organická hnojiva (jako je třeba kompost).

Nezapomeňte na hrůbkování brambor

Hrůbkování brambor je proces, při němž se okolo mladých výhonků brambor doslova vrší kopce zeminy. To nejen pomáhá chránit rostlinu před sluncem a udržuje vlhkost půdy, ale také zvyšuje výnos.

Jak se správně postarat o brambory iZdroj fotografie: Pixabay

Ošetřete hlízy kyselinou boritou

Pokud chcete mít vynikající úrodu brambor, musíte se naučit, jak je chránit před chorobami a škůdci. Jednou z populárních metod prevence chorob brambor je použití roztoku obsahujícího síran měďnatý, manganistan draselný a kyselinu boritou. Síran měďnatý je účinný při ochraně rostlin před houbami, jako je plíseň, padlí a rez. Manganistan draselný pomáhá předcházet stresu rostlin způsobenému nedostatkem vody a živin a kyselina boritá se stará o správný vývoj kořenového systému a také pomáhá chránit úrodu před škůdci.

Pro přípravu roztoku smíchejte 1 lžičku síranu měďnatého, 1/2 lžičky manganistanu draselného a 3 lžičky kyseliny borité v 10 litrech čisté vody. Poté ošetřete bramborové hlízy postřikem nebo je do roztoku namočte ještě před výsadbou. Je však důležité mínit, že i když jde o recept starých zahradníků, ve skutečnosti už nelze kyselinu boritou volně koupit (kvůli její možným mutagenním a karcinogenním účinkům). Využít tedy můžete své staré zásoby, anebo ji z receptu úplně vynechat.

Jak se správně postarat o brambory a jak je sázet

Jak o své brambory pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články